Recenze: Vývar ze života, kohout piv a smrt jako stéblo trávy

Alba Vandy Kavkové, Jaroslava Erika Friče a kapely Dvouletá fáma, jež nedávno vyšla, jsou hudebně sice každé jinde, jedno však mají společné: autentickou výpověď a také osobitý přístup jak k hudbě, tak textu.

Začněme dámou – Vanda Kavková má za sebou relativně bohatou hereckou dráhu, mimo jiné v HaDivadle či v Huse na provázku, možná i proto je její debut Vývar tak vyzrálý. Jistě, spojila se se zkušenými hudebníky, kteří jí na desku napsali i hudbu, samo o sobě by to však nestačilo – tím nejdůležitějším vkladem jsou Kavkové texty, popisující střízlivě, o to však autentičtěji, jak sama říká, „skutečně závazný a vyvíjející se vztah dvou, místy tří i více vzájemně propojených lidí“. 

„Láska, láska, láska je ráj / A ty nám, muziko, vesele hraj / Střed hutný a vypečený kraj. Tlustý krajíc. Ty lásko zraj,“ zpívá například v úvodním Rodinném stříbře, písni začínající lehce šansonově, ovšem v pozadí slyšíme zvuky jakoby zvonů i abstraktní hluky, které vše relativizují, nemluvě o ne zrovna rozjuchaném hlase a jeho odpovídání. 

Píseň přechází plynule do druhé, Válka a mír, opět zajímavě, tedy s mírou a citlivě aranžované a opět s velice osobním textem: „Jsme ve válce. Tak urči datum. / Když už dáváš ultimátum. / Jsme ve válce. Na bitevním poli. / Proč ta slova tak strašně bolí?“. Jak vidno, Vanda Kavková má dar výstižně, několika slovy, pojmenovávat celé situace, i s tím vším nevyřčeným. A to platí pro celé, nebojím se říci, vynikající album.

Z dálky mává kohout piv

Druhá z desek – Z dálky mává kohout piv – skupiny Dvouletá fáma přináší koncertní nahrávku z 23. března 1989 z žižkovské Chmelnice, tehdy útočiště všech pololegálních, polozakázaných kapel. Skupina byla tenkrát ve vrcholné formě a hrála zvláštní, jakýsi free rock, s inspiracemi jak z nové vlny, tak třeba z jazzu či improvisingu, v každém případě pak velice neučesaný. 

Dvouletá fáma přitom vystupovala pouze ve dvou: kytaristu Martina Vika doplňoval bubeník Zdeněk Konopásek, později se přidal basista Josef Matoušek. Aniž bych chtěl jakkoli umenšovat vklad hudebníků, rozhodující ingrediencí byl zpěvák a amatérský herec Radomil Uhlíř. Muž impozantní postavy, hlasu, především však nespoutaný živel a autor stejně tak nespoutaných textů, pracujících s volnými asociacemi i vtipnými pointami a ostrými šlehy na adresu snobů a hlupáků. 

Píše-li v průvodním textu Zdeněk Konopásek o společné lásce ke Captainu Beefheartovi, má pravdu, jak hudebně, tak textově. A přesto byla hudba Dvouleté fámy naprosto jedinečná a osobitá, jak je ostatně slyšet i z překvapivě dobře znějící nahrávky – jejího vydání se Uhlíř bohužel nedožil, zemřel vloni 15. dubna.

Z Dálky Mává Kohout Piv
Zdroj: ČT24

A smrt je stéblo trávy

Posmrtné je i třetí album s názvem A smrt je stéblo trávy brněnského básníka, neúnavného organizátora kulturních aktivit a vydavatele Jaroslava Erika Friče, který odešel také před rokem, 24. května. Ve Fričově diskografii je pátou položkou a podobně jako u předchozích titulů i zde je hlavní důraz na Fričově poezii, jíž je sám výtečným interpretem. 

Frič, ročník 1949, byl pochopitelně ovlivněn americkou beat generation, tuto inspiraci ovšem pasíroval přes vlastní, osobitě podávané zážitky a také velice niterné projevy víry. Byl ovšem na hony vzdálen nějaké agitaci, mluvil-li či psal o víře, o Bohu, bylo to vždy velice intimní, neagresivní, naprosto tolerantní. Napadá mě v té souvislosti Bohuslav Reynek (v kontrastu třeba k Janu Zahradníčkovi), mistři prominou. 

Fričovo album nabízí záznamy autorského čtení z roku 2006, ale i vystoupení s hudebníky, kteří jej vždy velice citlivě doprovázeli, ať již to byl violoncelista Josef Klíč, nebo Honza Bartoň a Vítězslav Holata.

Pomohu si – rád – slovy ostravského básníka Petra Hrušky o Fričových dlouhých básnických skladbách. „Sálala z nich hrdá a nekončící hořkost,“ píše Hruška, „nad stavem našeho světa ohroženého zánikem. Světa, který se stále více propadá do otupělé konzumní marnosti a hrabivosti, stále více se vzdaluje tomu, z čeho byla jeho duše stvořena – z tajemství víry, pokory a lidské blízkosti. Ozýval se v nich stesk toho, kdo ví, že hodnoty, pro něž byl stvořen, málokoho zajímají, ale který také ví, že jenom kvůli všeobecnému nezájmu se jich nelze zříci. Ty básně připomínaly, že člověk možná bude muset přijít o všechno drahé, ale není nepodstatné, jakým způsobem o to přijde. Jestli se zaprodá všeobecnému úpadku, skepticky rezignuje, ustrašeně zmlkne, nebo zůstane do poslední chvíle v klidném a hrdém trvání na tom, čemu věří a co miluje.“ 

A smrt je stéblo trávy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 9 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...