Zemřel Kenny Rogers. Legenda country hudby dobývala i popové hitparády

V 81 letech zemřel americký zpěvák, pianista a kytarista Kenny Rogers, hvězda country hudby, jehož písně se umisťovaly vysoko také v popových hitparádách. Podle agentury AP to oznámil jeho agent. Rogers se zřejmě proslavil nejvíc písní o válečném veteránovi Ruby, Don't Take Your Love to Town, kterou pod názvem Ruby, nechtěj mi lásku brát měl v repertoáru i český zpěvák Pavel Bobek.

Rogers zemřel ve svém domově ve městě Sandy Springs ve státě Georgia. Podle hudebníkova agenta Keitha Hagana se nacházel v hospicové péči a zemřel přirozenou smrtí.

Hudebník s charakteristickým nakřáplým hlasem prodal za svůj život desítky milionů desek, vyhrál tři hudební ceny Grammy. 

Kenny Rogers byl jedním z těch interpretů, kteří překonali hranice žánrů i zemí, řekla agentuře AP ředitelka amerického Sdružení countryové hudby Sarah Trahernová. „Byla to globální superstar, která country rozšířila po celém světě,“ dodala. Podle nekrologu listu The New York Times Rogers, který jen v USA prodal 47 milionů nosičů, naučil posluchače popu milovat i country.

Z jazzového tria na sólovou dráhu

Výrazný představitel country hudby se narodil jako Kenneth Donald Rogers. Spolu se sedmi sourozenci vyrůstal v jedné z nejchudších čtvrtí Houstonu, už jako dítě se věnoval hudbě a ve školní skupině hrál na kytaru a housle. Po maturitě studoval hudbu a umění na Houstonské univerzitě, mladík s indiánskými a irskými kořeny dal ale brzy přednost profesionální dráze.

Za skutečný Rogersův hudební začátek považují fanoušci jeho hraní v jazzovém triu Bobbyho Doyla, kde byl koncem padesátých let minulého století jako baskytarista. Poté Rogers působil se střídavými úspěchy v několika kapelách, nakonec zakotvil ve skupině First Edition a během šedesátých let se dostavily první velké úspěchy. Z tohoto období pocházejí hity jako Ruby nebo Ruben James. V roce 1974 skupinu rozpustil a vydal se na neméně úspěšnou sólovou dráhu.

Kenny Rogers na snímku z roku 1977
Zdroj: ČTK/PA

Muzika, film i řetězec s rychlým občerstvením

Už v roce 1975 se písnička Love Lifted Me stala countryovou jedničkou. Opravdový průlom znamenala balada Lucille, která se prosadila i na popové scéně. Následující roky si Kenny Rogers připsal další šlágry a koncem 70. let jeho popularita kulminovala.

K nejslavnějším hitům patří The Gambler (1978, role ve stejnojmenném filmu), Coward Of The County (1979, rovněž role ve stejnojmenném filmu) nebo píseň Lady (1980), kterou napsal Rogersův kamarád Lionel Richie. Mezi Rogersovy speciality patřily také duety, třeba s hvězdnou Dolly Partonovou.

Rogersově kariéře se dařilo celkem šedesát let, než v roce 2017 ve svých 79 letech skončil s vystupováním. Poslední řadové album vyšlo před sedmi lety, kdy se Rogers mimo jiné vrátil ke spolupráci s Partonovou: společně nazpívali titulní hit You Can't Make Old Friends.

Kenny Rogers na snímku z roku 1996
Zdroj: Rebecca Naden/ČTK/PA

Rogers se kromě hudební a televizní kariéry věnoval také podnikání, po vrcholu své slávy v 90. letech minulého století například otevřel vlastní řetězec s rychlým občerstvením. Činný byl i v charitě, podporoval Červený kříž a vystoupil rovněž po boku mnoha dalších hvězd v nahrávce We Are The World, jejímž cílem bylo ukončit hladomor ve světě.

Rogersova rodina vzhledem k pandemii způsobené koronavirem plánuje malý obřad v rodinném kruhu. Větší veřejná akce se bude konat později, zatím však není jasné kdy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 6 mminutami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 11 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025
Načítání...