V Brně uvedli skladby, které téměř tři století nikdo neslyšel

3 minuty
V Brně uvedli zapomenuté symfonie Karla Kohauta
Zdroj: ČT24

V archivech po celém světě ležely mnoho desetiletí schované symfonie vídeňského rodáka s českými kořeny Karla Kohauta. Zapomenuté skladby teď zazněly ve Staré radnici v Brně v podání rakouského souboru Ars Antiqua Austria, který už má s nahráváním Kohautovy tvorby zkušenosti. Téměř po třech stoletích od jejich posledního uvedení.

Notové zápisy objevila muzikoložka Jana Franková, která se při svém doktorském studiu zabývala právě tvorbou Karla Kohauta. Části symfonií shromažďovala z archivů po celém světě, mimo jiné i z Moravské zemské knihovny.

„Naše fondy obsahují 4,5 milionu svazků a mnoho tajemství. Není to první klenot, který se u nás objevil, už v šedesátých letech se podařilo najít neznámou skladbu W. A. Mozarta,“ připomíná ředitel knihovny Tomáš Kubíček.

Většina skladeb se nicméně dochovala na území bývalého rakouského císařství, kde se také Kohautova díla nejvíce uváděla. „Za jeho života se poměrně hrál, ale od té doby je prakticky neznámý,“ podotýká Franková.

Hrál s Mozartem, pak se na něj zapomnělo

Kohaut (uváděn také jako Carolus Ignatius Augustinus Cohaut či Karel Ignác Augustin Kohout) měl po rodičích české kořeny, narodil se ale v roce 1726 ve Vídni, kde také o necelých šedesát let později zemřel. Aby se uživil, pracoval jako tajemník v císařské kanceláři, nicméně Josef II. si ho oblíbil právě jako komponistu, mimo jiné mu věnoval zlaté hodinky za kantáty, které Kohaut složil na oslavu Josefova zvolení císařem. Společně koncertoval například společně s Josephem Haydnem nebo Mozartem.

Kohauta proslavila především virtuózní hra na barokní loutnu, přestože obliba tohoto nástroje v jeho době už klesala. Brněnský koncert nazvaný Z vídeňských salonů osmnáctého století ho však představil jako autora symfonií pro smyčce. Zazněly v komorním obsazení, jak se podobná hudba prováděla v salonech či na chrámových kůrech. Program byl doplněn mimo jiné právě skladbami Haydna a Mozarta. 

Koncert zároveň představil moderní edici objevených skladeb, která vychází ve spolupráci Jany Frankové, Moravské zemské knihovny a Nakladatelství Českého rozhlasu. Šest Kohautových symfonií tak budou moci znovuobjevit a hrát i další hudebníci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 17 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...