Zavolejte si. Oblékněte pyžamo. A jeďte do Londýna. Výstava představuje akce Kateřiny Šedé

Autorka sociálně zaměřených happeningů a jedna z nejvýraznějších tváří současného českého umění Kateřina Šedá přivezla do ostravského Domu umění dvanáct replik londýnských telefonních budek. V nich prezentuje své projekty, které uspořádala v obci Bedřichovice na Brněnsku, aby její obyvatelé nežili jen vedle sebe, ale také spolu.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Telefonní budky Kateřiny Šedé

Na začátku vybrala obec, pro kterou se snažila vymyslet nový svátek. „S osmdesáti obyvateli Bedřichovic jsme odjeli do Londýna a jeden den u Tate Gallery jsme ten svátek strávili tím způsobem, že oni dělali to, co běžně dělají v sobotu. Každý z nich dělal něco jiného. A ukázalo se, že ta obec má potenciál, abych s ní pracovala další dobu,“ vypráví Šedá o dnes už legendárním uměleckém happeningu.

Dala si za úkol strávit s obyvateli Bedřichovic pět let. A přesvědčit je, aby svátek dodržovali i po skončení spolupráce. Na konci pětiletky plné her dokonce proměnila náves v Bedřichovicích v malý Londýn. V letech 2011 až 2015 instalovala Šedá v centru malé moravské obce řadu prvků typických pro britskou metropoli.

„Vrcholem byla proměna obce i komunity netradičním způsobem. Zpětná vazba je součástí i této instalace. Můžete si poslechnout názor obrovského spektra lidí o tom, co se tam stalo,“ vysvětluje Šedá.

Všichni se baví

Výtvarnice a galerie nechaly vyrobit 12 funkčních replik červených telefonních budek, známých z Londýna. Zájemci si v nich mohou poslechnout výpovědi lidí, kteří se akcí Kateřiny Šedé zúčastnili. „Současně si můžete volat mezi těma budkami navzájem nebo si stáhnout kód a nahrávky si odnést domů a tam si je poslouchat anebo můžete zavolat z domu do některé telefonní budky,“ popisuje Šedá.

Budky slouží nejen k telefonování, jejich součástí jsou také deníky a fotodokumentace všech akcí, které se v Bedřichovicích s Šedou konaly. „Třeba chodí všichni celý den po ulicích s medailemi nebo v pyžamech a všichni se baví. To si myslím, že je jedna z hlavních kvalit. Ta výstava má zároveň reflektovat, co takové věci dělají s tou komunitou i s jednotlivci v průběhu času,“ vysvětluje Šedá.

Instalace nazvaná Bedřichovický poledník má hlavně pozitivní vyznění. Obyvatelé Bedřichovic totiž na hry Kateřiny Šedé přistoupili a stmelilo je to. Výstava bude v Domě umění v Ostravě k vidění do 26. ledna.

Neobvyklý projekt je součástí nového cyklu výstav Zisky 2018 GVUO, v jehož rámci galerie prezentuje nákupy do svých sbírek, v tomto případě se jedná o sadu pěti autorčiných instalací.

Akce Kateřiny Šedé na pomezí umělecké tvorby a sociálního aktivismu jsou jen těžko zařaditelné. Umění jako téma ji prý nezajímá. Hledá aktivity, které mají smysl. Dnes jí volají lidé z celé republiky, kteří chtějí poradit s tím, jak proměnit místo, kde žijí.