Beatles se opět sešli v jediné písni. Dohromady je dal Ringo Starr

Společně už nikdy nevystoupí, díky nápadu producentů ale spolupráce legendárních Beatles pokračuje. Jeden ze členů, bubeník Ringo Starr, vydal nové album. Do jedné z písní přitom promítl umění každého ze slavné liverpoolské čtyřky.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Beatles se opět sešli v jediné písni

Čtyři „brouci“ se znovu pomyslně setkali na předělávce skladby Grow Old With Me, tedy Zestárni se mnou. John Lennon píseň složil v roce 1980 jako jednu z posledních před osudným atentátem. „Už je pryč nějaký čas, ale je to pro mě stále hodně emotivní. Patřil mezi nejlepší přátele. Řekl jsem, že to prostě udělám,“ vypráví Ringo Starr.

K oprášení písně si přizval dalšího bývalého člena Beatles Paula McCartneyho, kvůli kytaře i doprovodným hlasům. „Myslel jsem, že by bylo skvělé, kdyby v tom byl Paul. Je jediným baskytaristou, kterého jsem na té nahrávce chtěl,“ prohlásil Ringo.

Ke spojení kompletní čtyřky zbýval jenom zesnulý George Harrison. Producenta Jacka Douglase napadlo použít tóny ze slavné skladby Here Comes the Sun, jedné z písní, kterou Harrison složil.

„Musíte poslouchat pozorně. Dal tam prvky z Here Comes the Sun. Aha! Tak už jsme tam všichni. Ani to nebylo mojí snahou. Ale to je celý Jack, proto ho milujeme,“ říká Ringo.

Spolu s deskou vydal novou knihu fotografií. Na té nejznámější s ikonickým přechodem je zvěčněn už půlstoletí. Výročí letos oslavilo album Abbey Road, kterému snímek posloužil jako přebal. A díky fanouškům zamířilo znovu na špičku žebříčků.

„Na posluchače podle mě dělá dojem, že to vzniklo už před padesáti lety. Udělali jsme tehdy, co bylo v našich silách, a spojili to nejlepší, co jsme mohli,“ říká Ringo Starr. O to samé se prý pokusil i v nové, jubilejní dvacáté, sólové desce What’s My Name. 

Z dokumentu The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
Profil

The Beatles

The Beatles byla anglická rocková skupina z Liverpoolu. Jejími členy byli John Lennon (zpěv, doprovodná kytara), Paul McCartney (zpěv, basová kytara), George Harrison (sólová kytara, zpěv) a Ringo Starr (bicí, příležitostně zpěv). Patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapely v historii populární hudby. Jejich hudba je dodnes hraná a oblíbená po celém světě.

Když renomovaný časopis Rolling Stone v roce 2003 sestavil žebříček nejlepších alb v dějinách populární hudby, Beatles se do první desítky dostali celkem čtyřikrát (včetně 1. místa za „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“).

Asociace RIAA na základě prodeje singlů a alb v Americe označila Beatles za nejprodávanější hudební uskupení v historii. Ve Velké Británii vydali Beatles více než čtyřicet různých singlů, alb a desek, které se vyšplhaly na první místa hitparád. Tento komerční úspěch se opakoval v mnoha dalších zemích. Jejich nahrávací společnost EMI odhadla, že do roku 1985 prodali přes miliardu desek a kazet po celém světě.

V roce 2004 umístil časopis Rolling Stone Beatles na první místo v seznamu 100 největších umělců v historii. Podle časopisu pomohla jejich novátorská hudba a kulturní vliv charakterizovat šedesátá léta dvacátého století a jejich vliv na populární kulturu je patrný ještě dnes.

Zdroj: Wikipedia