Nejvíce hlavních cen Emmy získal komediální seriál Potvora, bodoval i Černobyl

Hra o trůny, Černobyl a Potvora. Tři seriály, které dominovaly letošnímu udílení cen Emmy v americkém Los Angeles. Zajímavostí večera, kromě samotného udílení cen, bylo i to, že jej nikdo nemoderoval. 

Galavečer bez moderátora byl pokus pořadatelů urychlit udílení sedmadvaceti cen. Vítěze dvou desítek hlavních kategorií během večera představovaly slavné osobnosti filmu i televize. Hlavního moderátora letos nemělo ani udělování filmových Oscarů

Nejvíce ocenění, a to čtyři, získal tým stojící za britskou komediální sérií Potvora. Majitelka krachující kavárny v centru Londýna v něm řeší komplikované osobní vztahy a neváhá je břitce komentovat.

Druhá série získala ceny za nejlepší komediální seriál, scénář, režii a také za hlavní ženskou roli pro Phoebe Waller-Bridgeovou. „Je skvělé vědět, že drzé, naštvané a zlomené ženy mohou dosáhnout na Emmy. Moc vám děkuji,“ prohlásila oceněná herečka.

Tři z hlavních cen Emmy, včetně ocenění za nejlepší minisérii, získal seriál Černobyl o havárii stejnojmenné jaderné elektrárny na Ukrajině v roce 1986. „Doufám, že minisérie pomohla lidem alespoň trochu si připomenout hodnotu pravdy a nebezpečí lži,“ uvedl producent Craig Mazin. 

Hra o trůny se loučí

Před rozdáváním cen byl hlavním favoritem seriál Hra o trůny, který měl rekordní počet nominací. Proslulá série, jejíž produkce po osmi řadách končí, a tím i naděje na další zisk Emmy, získala ocenění v kategorii nejlepší dramatický seriál už počtvrté. Jeho protagonisté si na udílení těchto cen vysloužili „standing ovation“ a celkem dvě ocenění.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli v kategorii dramatického seriálu se stala jedna z hlavních tváří Hry o trůny Peter Dinklage. „Považuji se za šťastného, že jsem členem komunity, pro kterou je typická tolerance a rozmanitost, protože za jiných okolností bych na pódiu nestál,“ poděkoval herec.  

Populární Hra o trůny by se i v letošním ročníku stala celkovým vítězem se 12 Emmy po započtení cen také za technické a kreativní kategorie, které byly udělovány už před týdnem. Druhý v tomto celkovém pořadí skončil s deseti cenami seriál Černobyl.