Milan Uhde nevykládá Bibli doslova. Jeho Marie se rozhoduje, zda chce být matkou

3 minuty
Husa na provázku uvede představení Mariina volba
Zdroj: ČT24

Novou inscenaci od autorského dua Milan Uhde a Miloš Štědroň uvede v páteční premiéře brněnské Divadlo Husa na provázku. Hra Mariina volba ztvárňuje známý evangelijní příběh převedený do moderní doby. V hlavní roli se představí Simona Zmrzlá, v současnosti nominovaná na Českého lva za svůj výkon ve filmu Hastrman.

Mariina volba je podle autora hrou o strachu, ale ještě spíše o naději, lásce a neobyčejné statečnosti. Marie je v ní zobrazena jako odvážná mladá matka, která se musí rozhodnout, zda chce do světa, kterému vládne krutost a strach, přivést syna a nést za to všechny důsledky.

Uhde nezastírá, že hru lze považovat za politickou. „Je to příběh o rozhodování, a v tom smyslu je také politický. Zasazuje Marii a její záležitosti do soudobého politického a mocenského světa,“ uvádí dramatik. Přestože hru vůči biblickému příběhu nepovažuje za nijak podvratnou, připouští, že pro někoho může být kontroverzní.

Marie jako moderní žena

„Nebude to lehké pro ty, kteří vykládají Písmo doslova a vše tak, jak to leží a běží. Zatímco biblická Marie je ztělesněním poslušnosti, moje Marie je moderní žena, která věří v Boha, ale její rozhodování je rozhodování moderního svobodného člověka,“ popisuje Uhde.

Přestože Uhde hru dopsal už před dvěma lety, premiéry se dočkala až nyní. Důvodem bylo nesnadné jevištní zpracování. Jak tvůrci přiznávají, měnilo a škrtalo se hodně. „Text doznal podstatných změn, některé motivy nabyly na důležitosti, jiné naopak vypadly,“ říká dramaturgyně Eva Petláková.

Nejnáročnější úkol čekal na režiséra Juraje Nvotu. Hra byla totiž napsána v oktosylabu neboli osmislabičném rýmovaném verši ve stylu barokních textů. „Oktosylabus a celé veršování vyžaduje zcela jiný přístup k textu, než na který jsme normálně zvyklí. V podstatě jsme hledali způsob, jak to hrát, a musím přiznat, že v úvodu jsem s inscenací hodně zápasil,“ přiznal Nvota.

Velkou výzvou je podle něho zhuštěnost verše. „Během dvou řádků se odehraje pointa, ale my za ten čas nedokážeme ani přejít jeviště, natož rozvinout jakoukoli akci,“ doplnil Nvota.

V roli Marie se představí herečka Simona Zmrzlá, která je v současnosti nominována na cenu Český lev za výkon ve filmu Hastrman. V dalších rolích se objeví Milan Holenda, Mirek Sýkora, Dominik Teleky, Vladimír Hauser, Nicole Maláčová, Tomáš Žilinský nebo Jan Mansfeld.

Hudba Miloše Štědroně

Zásadní složkou inscenace Mariina volba je také hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, který s Uhdem už léta tvoří autorskou dvojici. „Postavil jsem přítele Štědroně do nesnadné úlohy, aby zhudebňoval úryvky z Písně písní. Být originální je těžké, ale myslím, že Miloš Štědroň tu úlohu dobře zvládl,“ říká Milan Uhde.

„Nemohl jsem jít tou cestou nějaké neorenesanční nebo neobarokní hudby, tak jsem volil kombinaci folku či klezmeru,“ popisuje svoje pojetí Miloš Štědroň. Oba tvůrci mají za sebou už víc než desítku společných hudebních inscenací a muzikálů. Úzce spolupracovali i s Husou na provázku. Právě tam vznikl jejich legendární muzikál Balada pro banditu.

Návrat Uhdeho se Štědroněm do Husy na provázku navazuje na loňskou jubilejní padesátou sezonu divadla. Spoluprací s klíčovými autory chce nynější tým brněnské scény vyjádřit úctu výrazným tvůrcům, kteří tam v minulých desítkách let působili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 14 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
16. 4. 2025

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...