Feministická avantgarda v Brně vyhlašuje smrt hospodyňkám

2 minuty
Feministická avantgarda na výstavě v Brně
Zdroj: ČT24

V brněnském Domě umění vypovídají ženy o ženách. Přes dvě stě děl šedesátky autorek z celého světa připomíná emancipační hnutí ze sedmdesátých let a související genderově orientované myšlení, které se promítlo i do umění. Putovní výstava je sestavena ze sbírky Sammlung Verbund. Její kurátorka Gabriele Schorová tehdejší novou generaci umělkyň označuje za „feministickou avantgardu“.

Na přelomu 60. a 70. let začaly ženy hlasitě žádat rovnoprávnost a nezávislost. Z ulic se emancipační hnutí přesunulo i do galerií. Umělkyně se začaly programově orientovat na genderová témata spojená s rolí ženy ve společenské, kulturní i intimní sféře.   

Nesouhlasily s redukcí role ženy na manželku, matku a ochránkyni domácnosti. „Oblékla se do černého na pohřeb, lehla si na žehlicí prkno, nechala ruce padnout dolů, zavřela oči a vyhlásila smrt ženy v domácnosti,“ popisuje výmluvné fotografie jedné z vystavujících umělkyň kurátorka Gabriele Schorová. 

Umělkyně zobrazovaly svůj pocit uvěznění i osvobození, vyjadřovaly se k diktátu krásy. Využívaly k tomu nová média: performance, body art, happeningy nebo film. Často bylo součástí díla jejich vlastní tělo. „Proměňují se parukou, maskováním, líčením a gesty do nejrůznějších jiných identit,“ upozorňuje kurátorka. Ženy se tak v umění z pozice objektu, jímž po staletí byly, přesunuly aktivně do pozice subjektu. 

Československé umělkyně feminismus odpuzoval

Výstava připomíná sílu, s jakou v sedmdesátých letech genderová témata zaznívala veřejným prostorem. Feministické myšlení umělkyně formulovaly v západní Evropě, USA, ale také v Polsku či v Jugoslávii, Československo v té době stálo stranou takových změn, připomíná ředitelka Domu umění Terezie Petišková. Projevily se až v devadesátých letech.  

„Československá společnost se nacházela v hluboké krizi následkem sovětské okupace. České a slovenské umělkyně tehdy feministická témata programově odmítaly, zejména proto, že rovnoprávnost byla prosazována jako součást komunistické ideologie,“ vysvětluje Petišková.

Výstava Feministická avantgarda 70. let
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

„Lživé hlásání ženských práv působilo na umělkyně odpuzujícím dojmem. Přesto je v kontextu českého výtvarného umění sedmdesátých let feminismus latentně přítomen a výstava se může stát cenným impulzem pro zkoumání této oblasti,“ dodává ale. 

„Feministická avantgarda“ je putovní výstavou, poprvé se představila před čtyřmi lety v Bruselu. Evropskou cestu uzavírá v Brně, kde je k vidění do 24. února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mimina lezou po Žižkovské věži už čtvrtstoletí. Nemají být roztomilá

Váží přes tři sta kilo, místo obličeje mají čárový kód a udrží se na svislé ploše. Na žižkovské televizní věži v Praze se černá laminátová mimina v nadživotní velikosti poprvé objevila 29. května 2000. Nejprve dočasně, nakonec pro velký úspěch nastálo. „Kdyby náhodou došlo k tomu, že sem Rusové pošlou atomovou bombu, tak věž asi půjde do kopru, ale mimina vydrží nekonečně,“ prohlásil jejich „otec“ David Černý v 90’ ČT24 moderované Jiřím Václavkem.
před 12 mminutami

Ve Zlíně se promítají filmy pro děti a mládež z padesáti zemí

Ve Zlíně začal filmový festival pro děti a mládež. Téměř tři sta snímků z padesáti zemí světa se bude promítat do 4. června. Vítězné tituly Zlín Film Festivalu si odnesou Zlatý střevíček, cena za mimořádný přínos patří trikovému mistrovi Borisi Masníkovi a herečce Simoně Stašové.
před 5 hhodinami

Do Česka míří film, jemuž se v Cannes tleskalo 19 minut

Mezigenerační trauma jedné umělecky založené rodiny zvedlo publikum canneského festivalu na nohy na devatenáct minut vyplněných potleskem. Pro české distributory i to může být posvěcením šťastné ruky. Filmy totiž někdy nakupují už roky před premiérou, kdy nemají k dispozici ani scénář, což může přinést obchodní riziko. Jindy vybírají přímo na festivalu.
před 6 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 10 hhodinami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 23 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
včera v 11:10

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025
Načítání...