Mráz kutily nespálí. Pat a Mat si v kinech užívají Zimní radovánky

2 minuty
Trailer: Pat a Mat - Zimní radovánky
Zdroj: ČT24

V polovině 70. let se objevili dva animovaní kutilové, kteří od té doby s humorem kazí pověst „zlatým českým ručičkám“. Kromě večerníčků natočili Pat a Mat už také tři filmy – v nejnovějším z nich si animované postavičky nešiků od 22. listopadu užívají Zimní radovánky.

Pro Pata a Mata není žádná komplikace překážkou a fantazii při opravách meze nekladou. V nových filmových příbězích je zaskočí sněhová kalamita, rozhodnou se vyrobit si vánoční výzdobu i dárky a také postavit sněhuláka nebo saunu. 

Přestože o známých kutilech bylo natočeno už přes sto epizod, v zimě se jich mnoho neodehrává. Důvodem je technická náročnost výroby takového příběhu, sníh totiž animátoři nahrazují cukrem nebo solí. Dobrodružství Pata a Mata vzniká posledních čtyřicet let stejně – pomocí loutkové animace. Pro výrobu vteřiny večerníčku musí tvůrci pohnout figurkou pětadvacetkrát, za celý den práce tak vznikne třeba jen sedm vteřin záznamu. 

Poprvé se známí amatérští opraváři objevili na obrazovkách v roce 1976 v pilotním dílu nového večerníčku. Tehdy se ještě jmenovali Kuťáci. O tři roky později už se představili jako Pat a Mat, jejich prvním úkolem pod těmito jmény bylo nalepit tapety.

3 minuty
Zimní radovánky Pata a Mata ve filmu
Zdroj: ČT24

Oblíbené večerníčky natáčel léta Lubomír Beneš, v jeho tvorbě pokračuje jeho syn Marek Beneš, který je také režisérem Zimních radovánek. Natočil a napsal i předchozí dva celovečerní snímky Pat a Mat znovu v akci, který uvedla kina letos v červnu, a Pat a Mat ve filmu z roku 2016. V novince scénář přenechal mladému scenáristovi Štěpánu Gajdošovi.

„Na psaní nových příběhů se podílí několik lidí, vedle Marka Beneše jsou to lidé, kteří pracovali na starších epizodách a mají s psaním příběhů zkušenosti. Máme ale i nové mladé autory, které spolupráce na výrobě seriálu baví a současně tak máme naději, že i nadále budou vznikat nové příběhy,“ uvedl producent Tomáš Eiselt.

V Číně neumí namazat chleba, v Nizozemsku umí mluvit

Noví Pat a Mat se kvůli zrychlení práce vyrábí částečně i v Číně. Náměty a scénáře dostanou tamní animátoři od českých tvůrců. Odlišné kultury se ovšem neobejdou bez nedorozumění. „Pat a Mat měli mazat chleba máslem, přišel ale záběr, kde jen ťukali. Divil jsem se, že snad neumí mazat chleba, a kolega říká: ‚No jo, vždyť oni mají hůlky…,‘“ uvedl příklad Marek Beneš.

Svérázné kutilské příběhy se v zahraničí nejen vyrábějí, ale i promítají. Ještě původní večerníček se v 80. letech prodal do čtyřicítky států. Hlavní hrdinové všude zůstávají němí, s výjimkou Nizozemska. Každý díl seriálu, vysílaného pod názvem Buurman en Buurman, ale zakončuje typické gesto provázené českou větou: „A je to!“

Pat a Mat: Zimní radovánky
Zdroj: Bioscop

„Dělali jsme anketu, jestli diváci chtějí, aby Pat a Mat mluvili. Nejprve to vycházelo padesát na padesát, ale pak převážily hlasy, že mají zůstat němí,“ zůstanou podle Marka Beneše figurky v české verzi nemluvní. Hlasy jim v předchozím filmu aspoň na zkoušku propůjčili Michal Suchánek a Richard Genzer. 

Do zákulisí natáčení toho nejnovějšího mohou diváci nahlédnout. Na interaktivní výstavě na Chvalském zámku v pražských Horních Počernicích jsou k vidění originální scény, v nichž Zimní radovánky vznikaly. Instalace zároveň provází dějinami animace obecně. Ale už jen do 25. listopadu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 16 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 17 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
včera v 10:33

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánovčera v 08:01

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...