Stoleté výročí republiky připomene i Česká televize. Nabídne Rašína, Libuši i debatu Zemana a Babiše

1 minuta
Upoutávka: Přelomové okamžiky čsl. dějin v pořadech ČT
Zdroj: ČT24

Hrané filmy, dokumenty i zpravodajskou rekonstrukci 28. října 1918 chystá Česká televize k dalšímu osmičkovému datu. Ke stému výročí vzniku Československa se na obrazovkách připojí Alois Rašín, legionáři, Tomáš Garrigue Masaryk se svou chotí Charlottou i operní Libuše. ČT během října a listopadu připomene jak vzestupy nové republiky, tak její průšvihy a předloží osudy politiků, stejně jako veřejně neznámých lidí. Podrobný přehled pořadů, které ČT připravila k výročí, najdete na stránkách programu.

Zásluhu na vzniku Československa měli českoslovenští legionáři, kteří se zapojili do bojů za první světové války. Blíže je představí dokumentární minisérie Legie 100, kterou provází herec a nadšenec do vojenské historie Jiří Dvořák. K událostem předcházejícím vyhlášení republiky se vrací i dokumentární road movie Jak se boří monarchie. Dvojice historiků Dagmar Hájková a Pavel Helan rozebírají kroky TGM a jeho spolupracovníků, které vedly k rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku Československa. 

Na všech našich programech se objeví desítky nových pořadů, od filmů, dokumentů přes zpravodajství až po dětské vysílání, které se z různých úhlů vztáhnou k osobnostem a fenoménům, jež vznik samostatného státu provázely. Věřím, že dohromady tyto formáty nabídnou divákům komplexní pohled na ustavení Československa i události, jež mu předcházely.
Petr Dvořák

Ve stínu prvního československého prezidenta mnohdy zůstávají neoprávněně další osobnosti té doby. Česká televize se proto věnuje i jim. Například dokumentem Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové představí státníkovu manželku, která byla sama o sobě zajímavou osobností.   

Dva snímky přiblíží dramatický život Aloise Rašína, jednoho z takzvaných mužů 28. října. V hraném dvoudílném filmu Rašín prvního československého ministra financí ztvárnil Ondřej Vetchý. Režisér dramatu Jiří Svoboda souběžně natočil dokument Rodina Aloise Rašína. Turbulentní osud prvorepublikového politika rozšířil o příběh Rašínova syna Ladislava, který byl vězněn za protinacistický odboj.

2 minuty
Upoutávka: Film o Rašínovi na ČT
Zdroj: ČT24

Alois Rašín se po vypuknutí první světové války zapojil do odbojové organizace Maffie, odsouzen byl k trestu smrti za velezradu a vyzvědačství. Právě tento odboj mapuje „dokumentární detektivka“ Maffiáni. Patřil k nim i pozdější první ministerský předseda Karel Kramář. Korespondence, kterou si vyměňoval s Edvardem Benešem, se stala základem dokumentu Dva muži v roce jedna. Sleduje, jakou roli tito dva politici sehráli v roce 1919 na pařížské mírové konferenci, kde zastupovali nově vzniklé Československo.

Pozornost si zaslouží nejen osudy politiků, ale příběhy lidí, které učebnice dějepisu nezmiňují. I jejich životy ale vytváří historii. Například Theodora Remundová v dvoudílném snímku Moje století vyzpovídala pětadvacet Čechů, kteří se narodili ve stejném roce jako Československo.

Podobně, jako u předchozích „osmičkových“ výročí, i tentokrát originální, zpravodajsky pojatý pořad Dnes před 100 lety nabídne divákům možnost přenést se do dramatických okamžiků dne 28. října 1918. Přinese zpravodajské shrnutí všech podstatných událostí dne zrození republiky v dobové rekonstrukci s moderátorem Jakubem Železným, reportéry a historiky. Tři krátké zpravodajské vstupy během dne završí hodinový pořad ve 21:00 na ČT1.

TGM
Zdroj: ČTK

Z dějin samostatného státu připomene osmidílný dokumentární seriál Průšvihy první republiky. „Nejvíce mne zaujaly ty případy, které ukazují, že i tehdy to vlastně bylo dost stejné jako dnes. Například korupce v lihové aféře, nebo snaha vyvolat skandál a tím někoho politicky poškodit,“ uvádí k tehdejším skandálům průvodce pořadem Martin Myšička. 

Výročí založení Československé republiky bude ve svém vysílání výrazně reflektovat také zpravodajská ČT24:

  • Od 15. října budou Události pravidelně ukazovat příběhy vztahující se ke 100. výročí založení republiky a Studio 6 nabídne postupně přehled dobového tisku a příběhy státních symbolů.
  • Sobotní vysílání 27. října bude patřit přímému přenosu slavnostního ceremoniálu z Národního muzea a přísaze nových příslušníků Armády ČR a Policie ČR. 
  • V den vzniku samostatného československého státu se bude ČT24 tématu věnovat během celého dne, mimo jiné se přihlásí z vojenské přehlídky nebo pietního aktu na Vítkově. Večer odvysílá předávání státních vyznamenání. Speciální vysílání završí od 21:00 hodin exkluzivní debata prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše k 100. výročí založení republiky.

Koncerty, baletem a divadlem se k oslavám připojí také kulturní stanice ČT art. Ta přinese přímý přenos představení Studia Ypsilon Říjen 1918 z Obecního domu v Praze, ze sálů, kde se rozhodovalo o vzniku Československé republiky. Zprostředkuje také záznam nové inscenace Smetanovy opery Libuše v Národním divadle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 7 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 13 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...