Nikdy není pozdě být fanouškem Metallicy. Zvlášť když vytáhne Jožina z bažin

V pražské O2 areně vystoupila americká kapela Metallica. Do Česka se vrátila po téměř čtyřech letech, a to s předloni vydanou deskou Hardwired…to Self-Destruct. Na pódiu, umístěném netradičně uprostřed haly, kapela odehrála dvouhodinovou show. Nepřekvapila očekávanými hity, zato překvapila jednou opravdu nečekanou písní.

Video Studio ČT24
video

Nikdy není pozdě být fanouškem Metallicy. Zvlášť když vytáhne Jožina z bažin

Metallica koncertuje už sedmatřicet let. Na její koncerty chodí školáci i senioři. Podle frontmana Jamese Hetfielda není nikdy pozdě být fanouškem Metallicy. „To, jakým způsobem naše hudba přitahuje a spojuje dospívající, mě naprosto dostává,“ přiznal i bubeník kapely Lars Ulrich.

Metallica zase dostala české fanoušky, když jim kytaristé Kirk Hammett a Robert Trujillo zahráli vlastní interpretaci Jožina z bažin od Ivana Mládka. A podle recenzí si skladbu užili víc, než když potisící přidávali vlastní hit Enter Sandman. Posluchače neochudili ani o skladby Sad but True nebo Seek & Destroy.

Nebát se experimentovat

Metallica je jednou z komerčně nejúspěšnějších metalových kapel vůbec. Prodala přes sto milionů alb. Má devět sošek Grammy. V roce 2009 vstoupila do rokenrolové síně slávy. Její album Master of Puppets z roku 1986 je prvním metalovým albem, které americká Kongresová knihovna zařadila do Národního registru nahrávek.

„Nesnažíme se znovu vytvářet stejnou píseň dokola, tak jako spousta kapel. Mají strach zabloudit k něčemu, co fanoušci nejsou zvyklí slyšet. My se nebojíme experimentovat, ale nakonec, i když máme svobodu, stejně skončíme na stejném místě,“ komentuje dlouholetý úspěch kapely James Hetfield.

Metallica se objevila i ve filmu. Snímek Through the Never, odkazující k „černému albu“ kapely, byl v roce 2013 natočen ve 3D čtyřiadvaceti kamerami. Pojednává o mladíkovi, který musí splnit nebezpečnou tajnou misi na pozadí velkolepého koncertu Metallicy. V Česku slavná skupina vystoupila několikrát. Naposledy v roce 2014 na festivalu Aerodrome. Ve speciální show By request tehdy hrála skladby na přání českých fanoušků.