K pražské kavárně se hlásil už Kafka nebo Borovský

7 minut
Vyšel průvodce současností i minulostí pražských kaváren
Zdroj: ČT24

Označení „pražská kavárna“ někdy prostě znamená jen pražská kavárna. V případě názvu publikace Evy Bendové tomu tak je. Provede čtenáře po minulosti i současnosti kavárenských podniků v hlavním městě, kde se nad kávou probírala politika, dějiny i kultura.

Kavárenská tradice je v českých zemích stará více než tři sta let, vůbec první kavárna vznikla na počátku osmnáctého století v Brně. V Praze k nejstarším a dosud fungujícím podnikům patří kavárna Slavia. Vznikla před 135 lety, za jejími okny po Národní třídě prošel pohřební průvod T. G. Masaryka i počátek sametové revoluce. 

Jako své umělecké centrum ji využívaly generace spisovatelů, výtvarníků nebo herců. Chodil sem například básník Jaroslav Seifert, surrealistická umělkyně Toyen či Václav Havel. Ten tu v padesátých letech poznal svoji první ženu Olgu, v devadesátých letech, už jako český prezident, sem na kávu pozval první dámu Spojených států Hillary Clintonovou.

Hillary Clintonová v kavárně Slavia (1998)
Zdroj: Stanislav Peška/ČTK

Zajímavou historii má i kavárna v Obecním domě. Když ji v roce 1911 otevřeli, náležela k největším ve městě. Původní secesní podobu si dochovala dodnes, ale zatímco teď do ní chodí nejčastěji turisté, před sto lety se tu setkávala česká a německá bohéma.

Chodil sem třeba spisovatel Franz Kafka, kavárnu si ovšem oblíbili především výtvarníci. „Byly zde pravidelné schůzky uměleckého sdružení Sursum s Janem Zrzavým a Josefem Váchalem v čele a po vyhlášení republiky v roce 1919 se zde setkávali Tvrdošíjní,“ upřesnila autorka publikace Eva Bendová.

Jediná na světě

Historicky první a jediná kubistická kavárna na světě se nachází v Domě U Černé Matky Boží. Otevřena byla v roce 1912, od té doby se příliš nezměnila. „Vznikla podle návrhu Josefa Gočára, byla součástí obchodního domu,“ doplnila Bendová. 

Ve třicátých letech ke známým podnikům patřila funkcionalistická kavárna Juliš na Václavském náměstí. „Rádi ji navštěvovali architekti kolem Jaroslava Fragnera, bydlel tu ale i Oskar Kokoschka,“ připomněla autorka knihy. „Když byl v Praze v exilu, jeho bydlištěm byl hotel Juliš a z jeho kavárny vyřizoval korespondenci.“

Kavárna v Domě U Černé Matky Boží
Zdroj: Josef Horázný/ČTK

O půl století dříve měli kavárny v okolí Václavského náměstí v oblibě obrozenci jako František Palacký nebo František Ladislav Rieger. Čeští vlastenci se také scházeli v polovině devatenáctého století v první pražské velkokavárně naproti Masarykovu nádraží. Ta je jedním z už neexistujících podniků, které kniha připomíná. „Chodil sem třeba Karel Havlíček Borovský, bydlel v patře nad kavárnou,“ zmínila tehdejšího častého hosta Bendová.

Dobré kavárenské časy

Zlatá éra, kterou kavárny zažily za první republiky, podle ní skončila s nástupem totality. „Neměla ráda kavárenský život, protože ten je časově neukotvený, je vhodný pro tvůrčí profese, pro něž kavárny fungovaly jako studovny nebo pracoviště, totalitní doba ale potřebovala pracovní dobu kontrolovat,“ vysvětluje Bendová. Dobré kavárenské časy se ale zase vrací, domnívá se.   

Do svého průvodce zařadila 68 zaniklých i současných kaváren, více než sto podle ní zajímavých pražských podniků pak vyznačila na mapě, která je součástí knihy.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 51 mminutami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...