Humor, podruhé opět humor a potřetí humor s dobrým hereckým obsazením. Takové jsou základní ingredience, které patří do úspěšné české pohádky, řekl v pořadu Interview ČT24 režisér Jiří Strach. A když je toto vše zasněženo, tak je to ještě nadhodnota navíc, dodal. Nakolik to jeho pohádky splňují, už kladně posoudili mnozí diváci v kinech a v televizi. Znovu si to mohou ověřit dnes na ČT1, kdy večer poběží pohádka Anděl Páně. Zítra pak bude mít štědrovečerní televizní premiéru Anděl Páně 2. V pořadu hovořil režisér také o tom, jak to (ne)bude s třetím dílem.
Úspěšnou českou pohádku tvoří hodně humoru a dobří herci, říká režisér Strach
Jiří Strach v Interview ČT24 podotkl, že kdyby opravdu znal recept na „správnou pohádku, která by oslovila všechny generace,“ tak ho asi utají, jako recept na Becherovku. Myslím, že nikdo z nás režisérů ho nedrží pořádně přesně v rukou, je to vždy dílem trošku štěstí a možná i náhody, dodal.
Na dotaz ohledně možného třetího pokračování řekl, že pár nápadů už by bylo. „Moje skrytá představa je: už jsme využili Mikuláše, už jsme využili adventní čas. Poslední takový velký svátek jsou Tři králové. Moje představa je, že by se to jmenovalo Anděl Páně 3 Králové,“ řekl s nadsázkou.
Nyní se však musí podle něj počkat, jak to vše dopadne, protože tím, že Anděl Páně 2 byl úspěšný (v kinech téměř 1,3 milionu diváků), tak „kolem začala běhat spousta právníků a lidí, kteří by rádi do toho velkého, dobrého koláče zakousli své zoubky“.
To ale Strach podle svých slov nechce dopustit, protože jedničku i dvojku točil s pokorou, ve snaze udělat dobrý film, bez ohledu na to, zda vydělají peníze.
Strach také uvedl, že ani velcí herci neodmítali zahrát si v jeho pohádkách malé role.
„Pro spoustu herců bylo možná i ctí zahrát si svého svatého. Martin Huba jako svatý Martin, Veronika Žilková jako svatá Veronika, Josef Abrhám, který hraje svatého Josefa. Snažil jsem se to i do těch malých rolí zabydlet hvězdnými jmény, protože nebe má být hvězdné. A to nejen pro nás, věřícího člověka, ale i pro normálního člověka, který zvedne oči k noční obloze,“ dodal.
K Bohu se lidé obrací při válkách či hladomorech
Režisér také například vysvětloval svůj dřívější citát, že „pohádky jsou ostrůvky normálnosti v tomhle šíleném světě“. Lidé podle něho řeší ve svých životech spoustu „divnověcí jako právě teď kauzu Mee Too“ a neumí se ohlédnout na ulici a spatřit tam bezdomovce, který potřebuje jejich pomoc právě teď.
V jiné části Interview ČT24 zmínil režisér, který se hlásí k Třetímu řádu svatého Dominika, že lidé opomíjejí svůj křesťansko-židovský základ, protože „nás všechno, co je spirituální, duchovní, začíná zdržovat, obtěžovat“.
Lidé mají podle něho pocit, že je to staromódní, protože si hrají na moderní lidstvo – to umí třeba přeletět Atlantik za 7 hodin či rozbít jádro. „Najednou člověk za sebou či nad sebou toho Pána Boha nepotřebuje,“ řekl s tím, že ovšem v těžkých chvílích, jako jsou války či hladomory, se lidstvo s velkou pokorou obrací k boží pomoci.
„ U nás se to (nyní) projevuje tím, že žijeme krásné, rozmazlené životy,“ dodal Strach.