„Nechtěli jsme Masaryka představit pouze jako politika, ale podívali jsme se na něj jako na člověka. Nemá to být žádná vzpomínající výstava na důstojného pána s bradkou na koni. Chceme se pokusit zaměřit především na mladou generaci, aby sem přišla a zkusila Masaryka pochopit a třeba trochu jeho myšlenek a ideálů převzala do svého konání,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Galerie: Originály Rukopisu královédvorského
Nechybí ani připomínka jeho sporů s různými oponenty. „Dokumenty z období sporů o rukopisy nebo procesu s Leopoldem Hilsnerem ukazují Masaryka jako člověka, který se nebál postavit většině, pokud byl přesvědčený o své pravdě,“ uvedl Lukeš.
Komentovaná procházka výstavou:

Národní muzeum láká na výstavu Fenomén Masaryk
Národní muzeum láká na výstavu Fenomén Masaryk
Tomáš Garrigue Masaryk zemřel před 80 lety – 14. září 1937 – v Lánech. Národní muzeum připravilo k tomuto výročí unikátní výstavu.
Vzpomínky na TGM: Výstava Fenomén i korespondence s Macharem
Výstavu Fenomén Masaryk doplní tři menší doprovodné výstavy, které se věnují tématům souvisejícím se životem TGM. První z nich se od 15. září do 2. října zaměří na Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský, druhá se od 3. října do 30. listopadu bude věnovat procesům s Hilsnerem.
Třetí menší expozice od 1. prosince do 31. ledna 2018 představí snímky z Hradního fotoarchivu, který vznikl z činnosti tiskového odboru prezidia ministerské rady v letech 1918 až 1933.
Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný jako TGM nebo prezident Osvoboditel, zemřel přesně před osmdesáti v Lánech. Roku 1930 byl přijat zákon o zásluhách Masaryka obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“. Po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil za jeho úsilí o vybudování Československa.