Zemřel operní pěvec a pedagog René Tuček, držitel ceny Thálie

V 81 letech zemřel v Mariánských Lázních významný český barytonista, operní pěvec a pedagog René Tuček. Držitel ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. O pěvcově úmrtí informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

René Tuček
Zdroj: ČTK Autor: Veronika Šimková

Během kariéry Tuček vystupoval ve velkých rolích v brněnské opeře i v pražském Národním divadle, kde se v roce 1970 uvedl jako Andrej Bolkonskij v legendárním nastudování Vojny a míru.

Často se také objevoval v televizi a dlouhá léta působil jako pedagog na HAMU, věnoval se i talentovaným dětem. Svým žákům, mezi které patří například Alžběta Poláčková, Richard Haan, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weisová nebo Anna Klamo, vštěpoval mimo jiné i to, že pro pěvce je na jevišti důležitá fyzická kondice.

Tuček se narodil 8. ledna 1936 v Praze. Jeho otec bojoval a padl za války ve Francii. Syn měl proto pošramocený kádrový profil a nesměl studovat ani na středních školách. Po základní škole se proto vyučil v Sokolově horníkem a až do osmnácti let fáral.

Zpěv studoval soukromě u profesorky Marie Gärtnerové a i díky zkušenostem od ochotníků absolvoval úspěšně konkurz do sboru plzeňské opery. Poté působil v opeře v Českých Budějovicích a od roku 1960 v Brně.

Jako pedagog na pražské akademii vychoval řadu úspěšných pěvců, v roce 2001 byl jmenován profesorem. Za svůj život obdržel Tuček celou řadu významných domácích i zahraničních uměleckých ocenění. Loni byla u příležitosti oslav jeho osmdesátin pokřtěna vzpomínková kniha René Tuček: Sex v hlase.