Stanislav Kolíbal na rodinné výstavě představuje své ilustrace

Pod prostým názvem Ilustrace a portréty se skrývá rodinná výstava Stanislava Kolíbala a jeho ženy Vlasty a dcery Markéty Prachatických. V Galerii Miroslava Kubíka v Litomyšli představují ilustrace krásné literatury nebo sochařské portréty Vlasty Prachatické.

Video Události v kultuře
video

Stanislav Kolíbal na rodinné výstavě představuje své ilustrace

Spojuje je vášeň k umění a hlavně jedna rodina, své práce však vystavují společně vůbec poprvé. Světově známý umělec Stanislav Kolíbal, který je většinou spojovaný se sochařskou tvorbou, na výstavě představuje přehled svých knižních ilustrací od studentských do devadesátých let.

Ilustroval klasickou beletrii od autorů jako Anton Čechov, Alexandr Solženicyn nebo James Joyce i dětské pohádky. „Každá kniha si zasluhuje svůj přístup a ne jednotný přístup ilustrátora, který se proslaví svým stylem a teď vnucuje ten styl každé knize,“ uvažuje Kolíbal. 

Jeho dcera Markéta Prachatická založila vlastní ilustrátorský rukopis na precizní kresbě. Věnuje se převážně dětským titulům, ilustrovala ale také Bibli kralickou nebo Proměnu od Franze Kafky. Snad nejslavnější knihou, na které pracovala, je Alenka v kraji divů a za zrcadlem od Lewise Carrolla, kterou graficky upravil Oldřich Hlavsa.

S tvorbou své matky má podle vlastních slov společný zájem o detail. Vlasta Prachatická se celý život věnuje sochařskému portrétu. V současnosti v jejím domácím ateliéru vzniká busta faráře Josefa Toufara. Na výstavě představuje více než dvacítku portrétů, v nichž zobrazuje své blízké i řadu známých osobností, třeba Bohuslava Martinů nebo Josefa Šímu.

Rodinná výstava Ilustrace a portréty potrvá v Galerii Miroslava Kubíka v Litomyšli až do začátku září.