Filmová upoutávka týdne: Del Toro předvádí pohádkovou romantiku v éře studené války

Šance na natočení finálního dílu komiksového Hellboye od režiséra a scenáristy Guillerma del Tora sice vzala za své po oznámení, že nový tým natočí novou verzi, del Toro se ale nevzdává svého zalíbení v příšerách. V lednu příštího roku se tak má v českých kinech objevit snímek The Shape of Water, v němž del Toro představí romanci němé ženy a vodního netvora.

Guillermo del Toro patří spolu s Alfonsem Cuarónem a Alejandrem Gonzálezem Iñarrituem do trojice výrazných mexických tvůrců, kteří se dokázali prosadit v americké kinematografii a kteří si ve své tvorbě navzájem pomáhají. Ale zatímco Cuarón a a Iñarritu už si vrcholné momenty kariéry užili, když první z nich získal Oscara za sci-fi Gravitace a druhý za Birdmana a Revenanta, del Toro se zatím akademického ocenění nedočkal.

Vliv na to může mít i jeho žánrová záliba. Pouští se do komiksů nebo ve svých filmech často mísí horor, fantasy či romantiku – ani jeden z těchto žánrů nepatří mezi favority akademiků. Del Torova tvorba ale není jen vyprávěním skoro brakových příběhů, výjimečný je i tím, že nadpřirozená bytost je téměř vždy neodmyslitelnou součástí jeho snímků a většinou vystupuje v kladné roli v opozici k lidem. V každém svém filmu také dává mexický režisér důraz na vizuální stránku, v níž velkou až významotvornou roli hrají barvy.

Další komorní film, další příběh lásky

Poté, co v roce 2013 uvedl do kin sci-fi Pacific Rim – Útok na Zemi, který byl variací na boj s mimozemskou invazí, kde proti několikametrovým příšerám postavil neméně velké roboty, ale který zaznamenal jen mdlý komerční úspěch (dává se dohromady pokračování), se pustil do menšího projektu, ryzí hororové romance Crimson Peak. V podobném duchu pokračuje i nyní s filmem The Shape of Water.

Film je zasazen do šedesátých let, období studené války. Sally Hawkinsová zde ztvárňuje němou osamělou ženu Elisu, která pracuje jako uklízečka v tajné vládní laboratoři. Nachomýtne se k přísně střeženému experimentu v podobě zvláštního vodního tvora, který fanouškům del Torových Hellboyů připomene Abea Sapiena, už proto, že i tentokrát se pod maskou skrývá herec Doug Jones. Ten už se stal v podstatě del Torovým dvorním hercem, pokud je potřeba oživit nadpřirozenou bytost. Film bude sledovat, jak se mezi Elisou a tvorem začne rozvíjet vztah, který bude čelit komplikacím.