Karel Malich dostal za přínos grafice Cenu Vladimíra Boudníka

Novátor Karel Malich se stal laureátem 22. Ceny Vladimíra Boudníka, která je udělována za významný tvůrčí přínos v grafické tvorbě. Porota jeho jméno vyhlásila spolu s výsledky 23. ročníku soutěže Grafika roku. Letos bylo uděleno osm cen. Vítěze Ceny kritiky oznámí 23. března v pražském Clam-Gallasově paláci, kde bude představen i laureát Boudníkovy ceny. Doprovodná výstava potrvá od 16. února do 26. března.

Video Události v kultuře
video

Karel Malich dostal Cenu Vladimíra Boudníka

Dvaadevadesátiletý Malich je významným představitelem českého výtvarného umění. Sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik se v počátcích umělecké kariéry věnoval malbě. Jasnými temperovými barvami maloval krajinu v okolí rodných Holic.

V šedesátých letech se zabýval kolážemi, které ho dovedly k reliéfu a prostorovým plastikám. Celoživotně je jeho nejdůležitějším inspiračním zdrojem krajina. Malichovy práce v minulosti vystavila jak česká, tak světová muzea a galerie. V roce 2013 mu uspořádala Galerie Zdeněk Sklenář velkou retrospektivní výstavu v Jízdárně Pražského hradu, kterou za tři měsíce vidělo přes 33 tisíc lidí.

Video Prostě se to děje
video

Prostě se to děje (portrét Karla Malicha)

Prostě se to děje (portrét Karla Malicha)

Karel Malich - Vizionář ve věku rozumu

„Malichovy grafické práce se vyznačují puristickou formou, jednoduchostí tvaru a linie. Jeho vesmírem je bílá čistá plocha,“ uvedl předseda komise Ceny Vladimíra Boudníka Zdeněk Freisleben.

Cena Vladimíra Boudníka nese jméno po průkopníkovi netradičních grafických technik a uděluje se za významný přínos nebo přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu a formy. 

Cenu za práci bez ohledu na použitou techniku dostal Petr Brožka

Soutěž a výstava Grafika roku chce každoročně upozorňovat na to nejlepší, co se v tuzemsku objevuje v umělecké grafice. Koná se od roku 1994, poslední dva roky pod patronací Nadace Hollar. 

Letos bylo přihlášeno 272 prací, z toho je vystaveno 147 děl. Organizátoři se rozhodli udělit Cenu poroty za práci bez ohledu na použitou techniku, kterou dostal Petr Brožka za digitální grafiku Symetrie č. 7.