Tolkien vrátil do odkouzleného světa romantismus

Boj dobra proti zlu v knihách profesora staré angličtiny z Oxfordu okouzlil celé generace. V době, kdy lidé přestali věřit na velké příběhy, John Ronald Reuel Tolkien s jedním přišel, přinesl cosi důvěrně známého a přitom zcela nového. Do lidského odkouzleného světa vrátil ztracený romantismus. Objevil světu tajuplnou Středozemi s podivuhodnými hobity, elfy, čaroději, skřety, trpaslíky a černými jezdci. Tolkien se narodil před 125 lety, 3. ledna 1892, v jihoafrickém městě Bloemfontein.

Tolkienův Hobit a Pán prstenů zakládaly žánr fantasy a fascinují i po desítkách let, které dělí současnost od prvních knižních vydání. Osudy obyvatel zvláštního světa se staly námětem nejrůznějších uměleckých děl, knihy jsou analyzovány a stále jsou v nich objevovány nové metafory, na jejich motivy vznikají básně a písničky, rodí se obrazy.

„V díře v zemi žil hobit“

„Důvodem popularity je hluboká propracovanost jeho světa. Tolkien začínal od jazyků, nejdříve vytvořil elfské a trpasličí jazyky a teprve k nim začal tvořit mytologii. Podle jeho názoru umělé jazyky, jako esperanto, vytvářené jenom jako gramatika, nemůžou fungovat a doopravdy žít, protože s nimi nepřichází příběhy ani mytologie,“ říká religionista a překladatel Jan Kozák, který byl hostem vysílání ČT24.

Video Studio 6
video

Jan Kozák: Tolkien vytvořil hluboce propracovaný svět

Tolkien nejdříve publikoval Slovník střední angličtiny a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř, teprve potom přišli hobiti. Jednoho letního dne na počátku 30. let seděl ve své pracovně, kouřil dýmku a listoval v testech svých studentů. Najednou naškrábal na list papíru slova: „V díře v zemi žil hobit.“ Později to komentoval: „Prostě mě to jen tak napadlo.“ Ale začal o hobitovi přemýšlet.

„Tolkien sám by neřekl, že jeho příběhy jsou úplně smyšlené. On hovořil o sekundární tvorbě. Jako katolík věřil, že Bůh stvořil svět a dal také lidem schopnost tvorby, která má vnitřní hodnotu a pravdivost, takže on jazyky a svět Středozemě jako by spíše objevoval, než vymýšlel.“

Religionista a překladatel Jan Kozák

S představou malého mužíčka začal psát příběh, jenž pak vyprávěl dětem před spaním. Postupně přidával další a další, až nakonec vytvořil zcela nový svět s vlastní historií, jazykem, písmem, postavami, legendami a domovinou, kterou nazval Středozemě.

Na publikování však Tolkien nejprve nepomýšlel. Do knižního světa Hobit vstoupil díky rodinné přítelkyni Elaine Griffithsové, která pracovala v nakladatelství a text ukázala tamním redaktorům. V nakladatelství byli z dětského příběhu nadšení a kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky vyšla 21. září 1937. Tolkienovi tehdy bylo už 45 let.

Přesto trvalo dalších šestnáct let, než se v roce 1953 objevil příběh o prstenu, který „vládne všem“. Pán prstenů, ohromný příběh, jenž se pomalu rozvíjí přímo před očima užaslých čtenářů, je okořeněný útržky ze starých písní, jež mají reálný historický základ. Ve Spojených státech a v západní Evropě se z něj záhy stal doslova kultovní text.

Den všeho hobitstva

V češtině si mohli první čtenáři Hobita přečíst v roce 1978 v překladu Františka Vrby. Pána prstenů přeložila už na začátku osmdesátých let Stanislava Pošustová, překlad byl však kvůli obavám z možné politické interpretace (Mordor jako zlověstná země na Východě ohrožuje kladné hrdiny Západu) vydán až v letech 1990 až 1992.

Video Před 125 lety se narodil J. R. R. Tolkien
video

Před 125 lety se narodil „šíleně smělý“ J. R. R. Tolkien

Už roku 1966 v Praze vznikla krátká animovaná adaptace Hobita, na které se podílel třeba Adolf Born. Hrané filmy v režii Petera Jacksona se do kin dostaly na začátku tisíciletí v letech 2001 až 2003. Celkově trvaly 9 hodin a 20 minut, speciální edice byla ještě o 158 minut delší. Trilogie se stala komerčním i uměleckým úspěchem, dohromady získala 17 Oscarů.

Samotný poslední díl Návrat krále proměnil všech 11 nominací a v počtu Oscarů se tak zařadil mezi tři nejúspěšnější filmy všech dob společně s Titanicem a Ben Hurem. O deset let později se Jackson k tématu vrátil, když do filmové podoby převedl Hobita. Navzdory rozpačité kritice filmy po celém světě obdržely miliardové tržby. 

Zarytí fanoušci slaví každý rok Tolkienův týden. Ten zahrnuje 21. září, kdy roku 1937 poprvé vyšel knižní Hobit, a také Den všeho hobitstva. Tedy 22. září, kdy se v Tolkienových knihách narodili dva hlavní protagonisté Hobita a Pána prstenů, Bilbo Pytlík a jeho chráněnec Frodo. (Bilbo se měl narodit v roce 2890 a Frodo v roce 2968 Třetího věku knižního příběhu.)