Lodě pro Vikingy nebo Hru o trůny se staví v Lipníku nad Bečvou

Plaví se na nich hrdinové celosvětově populárních seriálů Hra o trůny, Vikingové nebo snímku Letopisy Narnie. Historické lodě ale vznikly v Česku, v garáži v Lipníku nad Bečvou je vyrobil Radim Zapletal. V současné době staví plavidlo pro filmové templáře.

V seriálu Vikingové staví lodě, se kterými bojovníci dokázali přeplout oceán, bláznivý hrdina Floki. Ve skutečnosti jejich loď vznikla nedaleko Přerova. „Vikingský drakkar je tvarově i konstrukčně naprosto dokonalá záležitost,“ říká Radim Zapletal, který se stavbě historických plavidel, většinou na objednávku ze zahraniční, věnuje dvě desítky let.

Nastudoval plány od antických plavidel až po čluny z Titaniku

Jako vedoucí skupiny historického šermu měl k historii vždy blízko. V osmdesátých letech začal vyrábět historické zbroje pro šermířské skupiny. Naučil se ukovat brnění nebo královskou korunu. Když si jako amatér postavil repliku lodi Kryštofa Kolumba, oslovili ho první filmaři.

3 minuty
Lodě pro Vikingy se staví u Přerova
Zdroj: ČT24

Postupně nastudoval plány lodí od antických plavidel až po záchranné čluny z Titaniku. Loď je schopen postavit ve velmi krátkém termínu, třeba do dvou měsíců. V současnosti se svou společností Kolumbus 92 buduje lodě pro velké zahraniční produkce. Plavidla nebo zbroj z jeho dílny už se objevily ve filmech nebo seriálech Liga výjimečných, Tristan a Isolda, Mlhy Avalonu, Letopisy Narnie, Hra o trůny nebo Vikingové.

Loď pro templáře

Dnes v jeho dílně roste nová loď pro barrandovské ateliéry. Zatím leží dnem vzhůru, ale brzy bude plout v seriálu o templářích Knightfall. Filmaři si objednali obchodní loď ze třináctého století.

„Všechno musíte nějakým způsobem ohýbat. Prakticky tam nikde nenajdete nějaký hrubý, rovný tvar, a to je na tom pěkný,“ říká stavitel. Loď pro templáře musí Radim Zapletal dokončit brzy na jaře. Na konci dubna už ji budou potřebovat filmaři na Barrandově.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025
Načítání...