Nejmenší lanovka, hotel s jedním pokojem. Nový průvodce ukáže málo známá místa Prahy

Málokdo ví, že Betlémské kaple jsou v Praze hned dvě. Nebo že metropole má jednopokojový hotel, který visí sedmdesát metrů nad zemí. To a mnohem více se čtenáři dozvědí v novém netradičním průvodci hlavním městem. Kniha nazvaná „Sto jedenáct míst, která v Praze musíte vidět“, se vyhýbá zavedeným turistickým trasám.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Průvodce po málo známých místech Prahy

Za pozornost stojí třeba nejmenší lanovka v Čechách, již lidé najdou od roku 1996 u hotelu na Smíchově. Kabina pojme dvanáct lidí. Svézt se může každý a zadarmo, v provozu je lanovka 24 hodin denně.

„Přivolává se normálně jako výtah. Je to jedna ze tří lanovek v Praze, ale je to vůbec ta nejmíň známá. Neví o ní téměř nikdo,“ říká autor knihy Matěj Černý. „Jedna z věcí, která je zajímavá, je výhled. Kromě celého toho, jak to tady vypadá, protože máte pocit, jako kdybyste se ocitli ve filmu o Jamesi Bondovi ze začátku 60. let. Lanovka má taky nakláněcí podlahu, abychom neustále stáli rovně,“ popisuje Černý.

Nezvyklý pohled na Prahu neobsahuje jenom skrytá zákoutí – průvodce listuje i notoricky známými místy, ale na Karlův most, Lucernu nebo tunel Blanka nahlíží překvapivě a nezřídka s humorem.

Matěj Černý, autor knihy o málo známých místech Prahy
Zdroj: ČT24

„Snažíme se postihnout věci, které v ostatních průvodcích nejsou. A pokud tam náhodou jsou, tak se na ně snažíme dívat z nějakého zajímavého pohledu,“ vysvětluje autor knihy.

Ve výběru nechybí světové unikáty – první kavárna, kde se dá platit jenom bitcoiny, nebo schránka na houby, kde si lze ověřit jedlost úlovku. „Myslím, že to je něco, co je naprosto typické pro Čechy. Bohužel o tom skoro nikdo neví a většina turistů chodí naproti do Pražského jezulátka,“ dodává Matěj Černý.

Autoři přiznávají, že míst k vidění je v Praze mnohem víc než sto jedenáct. Doufají, že kniha bude inspirací pro čtenáře hledat si vlastní trasu a chodit po městě s otevřenýma očima.