Recenze: Doctor Strange je magická hvězda marvelovské galaxie

Myslíte si, že víte, jak tenhle svět funguje? Nevěříte mýtům o čakrách, astrální energii a síle probuzené duše? Na začátku stačí, když pochopíte, že je toho ještě mnoho, co nevíte. Tak se vydejte do tajemného Kamar Taj, sídla moudrosti a síly, které jediné jsou schopné vzdorovat Temnotě. Právě tohle udělal slavný a posléze téměř odepsaný neurochirurg Doctor Strange. Když budete mít kliku (a koupíte si lístek do multiplexu), tak se s ním setkáte. Pakliže nemáte z marvelovek apriorní kopřivku, věřte, že to stojí za to!

Marvelovské univerzum je nekonečné a tentokrát do něj, v šíleném kankánu alternativní multidimenze, borcené reality a ohýbaných světů, vstupuje magie, kouzlo a mystika. A s ní také spíše průměrný, ovšem nikoli blbý, ale poctivě vystavěný scénář, jehož figury mají jasné kontury i motivaci, režie, jež má drive, vizuál nabízející marvelovský kolorit a sebestředný Benedict Cumberbatch, který se musí skoro zabít, aby pochopil, že cílem není být největším neurochirurgem, ale stát se nejmocnějším mágem MCU (Marvel Cinematic Universe).

Poté, co kdysi zlomil Kód Enigmy, bude se teď pokoušet zlomit slizký vaz i poskokům Temné síly a poté, co skočil se Star Trekem do temnoty, dokáže teď poletovat i mezi rozlámanými alternativními světy, rotovat v astrálních vírech a provlékat se pokroucenými dimenzemi.

Dostat se „odsud“ až „tam“ dá jednomu zabrat, ale když máte talent a k tomu levitační plášť, Aggamotovo oko a knihu Vishanti, v níž dokážete číst, můžete si to rozdat i se zparchantělým odpadlíkem z Kamar Taj Kaeciliusem, jehož nejvěrnějšími průvodci jsou bolest a smrt.

Derrickson si nesedl na zadek

Hned vstupní sekvence signalizuje, že to režisér a scenárista Scott Derrickson ustál. Hravě, ale především zábavně si poradil se stosedmdesátimilionovým rozpočtem, o kterém se mu nikdy předtím ani nesnilo, i se zápletkou evokující hodně vzdálenou vzpomínku na Orlakovy ruce nebo Hrdinu proti své vůli, neboť Strange se do pozice čarodějnického lídra zrovna dvakrát nehrne.

Znovu vyšla sázka na „hladového“ tvůrce se skromným filmografickým portfoliem (navíc orientovaným hlavně na horory), který si před parametry marvelovského blockbusteru nesedl na zadek a vydal ze sebe na režijním křesle to nejlepší, čeho je schopen.

Záporák prohrává i herecky

Do titulní role přesně posadil britský import Benedicta Cumberbatcha, jenž tu dělá čest svému komiksovému jménu, a od dob televizního Sherlocka se nemusí bát, že by mu došel přísun nabídkových scénářů. Chvíli si na něj jako na Doctora Strange (který v komiksových sešitech ožil v roce 1963) sice musíte zvykat, ale rychle vás dokáže přetáhnout na svoji stranu, ve finále to bude někdo úplně jiný než na začátku, ale zdá se, že Kamaraj Taj i ohrožené lidstvo potřebují právě takového chlapíka, jako je on.

Skvěle ho doplňuje bílá silueta Prastaré, mysticky soustředěné Tildy Swintonové. Ostatní figury se prosazují spíše ve druhém plánu, což platí i o vlažnějším záporáku Madsu Mikkelsenovi, jenž se po celou dobu pořádně nerozehřál.

Ve skvělém vizuálu, pohrávajícím si s kolabujícím časoprostorem, dominují monumentální trikové scény a peníze investované do vstupenky na 3D projekci tentokrát nejsou vyhozené.

Zkrátka…

Doctor Strange je neodfláknutý a zábavný origin, který má potenciál fungovat sólově i v týmovce a sem tam i něco zásadnějšího sdělovat. Nabízí vtipný nadhled, svižnou, velkorysou a spektakulární akci, masivní tah na bránu, spoustu nápadů a populární potitulkovou scénu, která marvelovkám sluší. Tak umlčte své ego, otevřete mysl i portmonku a kupte si lístek do první řady.