
Emil Zátopek v komiksu
Přestože začal Zátopek běhat až v osmnácti letech (rodiče mu to zakázali), z olympiády ve Finsku si přivezl tři zlaté medaile i tři olympijské rekordy. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. To už se o Helsinkách říct nedalo.

Emil Zátopek
„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“
Emil Zátopek
V roce 1952 se navíc postavil proti režimu za svého svěřence Stanislava Jungwirtha, který původně na olympiádu vůbec neměl z politických důvodů přístup. Zátopek prohlásil, že pokud nepojede Jungwirth, zůstává doma také. To nakonec nebylo nutné a oba sportovci se olympiády zúčastnili. „Pustili ho tam s tím, že mu to spočítají, až se vrátí. Jenže on tam dostal tři medaile, stal se světovou celebritou, tudíž na něj podle mě v té chvíli nemohli,“ říká o Zátopkově olympiádě Jaromir 99.
Galerie: Emil Zátopek v komiksu od Jaromíra Švejdíka
Fenomenálního běžce z rodáka z Kopřivnice udělalo odhodlání, s jakým posouval hranice vlastního těla. Jeho motto znělo: Už nemůžeš? Tak přidej ještě dvakrát tolik.
Zátopek, kam se podíváš
Švejdíkův komiks ukazuje přerod z „neduživého chlapíka“ ve sportovce. Sleduje jeho cestu do Zlína, práci u Bati a následné běžecké začátky. Celý příběh přistane v knihkupectvích v dubnu letošního roku.
Komiksový kreslíř ale není jediný, kdo probouzí Zátopkovy úspěchy. Od listopadu 2015 je na pultech rozsáhlá biografie Pavla Kosatíka s názevm Emil Běžec. Plné ruce práce má také filmař David Ondříček, který natáčí životopisný film. V roli Zátopka se představí Václav Neužil a jeho manželku Danu ztvární Martha Issová.