Zemřel kytarista amerických Eagles Glenn Frey

Kytarista a zakládající člen americké skupiny Eagles Glenn Frey zemřel v pondělí ve věku 67 let. Spoluautor slavné písně Hotel California podle facebookové stránky kapely bojoval s několika nemocemi.

Glenn Frey na koncertě v Torontu, 1994
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Ron Bull

Frey založil Eagles v roce 1970 v Los Angeles spolu s bubeníkem Donem Henleyem, kytaristou Berniem Leadonem a baskytaristou Randym Meisnerem. Frey a Henley tvořili ústřední autorskou dvojici, která z kapely učinila jednoho z nejúspěšnějších zástupců kalifornské scény.

Album Hotel California z roku 1976 řadí hudební magazíny mezi nejlepší rockové desky všech dob. Spolu s výběrem hitů skupiny ze 70. let se dostalo i mezi nejprodávanější alba hudební historie.

Video Zprávy ve 12
video

Zemřel kytarista Eagles Glenn Frey

Úspěšná kapela, která získala šest cen Grammy, se v roce 1980 rozpadla a rodák z Detroitu sólově natočil několik úspěšných nahrávek. Píseň The Heat Is On se stala značkou filmu Policajt z Beverly Hills. Stejně úspěšný byl jako autor znělky kriminální série Miami Vice.

V roce 1994 se Eagles znovu dali dohromady při sestavování alba z dřívějších koncertů a od té doby spolu příležitostně vystupovali v novém složení, mimo jiné i v Praze v roce 2009. Jejich posledním studiovým albem byla v roce 2007 nahrávka Long Road Out of Eden.

„Glen v posledních týdnech srdnatě bojoval, žel však podlehl komplikacím,“ napsali členové jeho rodiny a skupiny na Facebooku s tím, že trpěl záněty žlučovodů, kloubů a zápalem plic.