Jack Storms sochá světlo do skla

Umělecká díla Jacka Stormse vypadají jako luxusní diamanty, americký výtvarník je ale vytváří ze skla. Výsledné sochy v sobě kombinují perfektně zvládnuté řemeslo se znalostmi matematiky a fyziky - s každým dalším pohledem totiž odhalují jinou podobu světla.
Video Jack Storms sochá světlo do skla
video

Jack Storms sochá světlo do skla

Storms při práci se sklem využívá unikátní metodu. „Tvaruji ho za studena, tedy nezapojuji do tvarování žádné teplo, to dělá má práci odlišnou,“ upozorňuje. Aby dosáhl mimořádného lesku a odrazu světla, vybral si olovnatý křišťál a dichoické sklo. Kusy, ze kterých pak vytváří sochy, řeže ručně. 

Na menší soše pracuje dva měsíce, na velkých objektech i půl roku. Práce je fyzicky náročná, vyžaduje i výborné znalosti z fyziky a matematiky. Stormsovým cílem je totiž vytvořit vždy dílo, které vrhá světlo tak, že v něm člověk neuvidí nikdy dvakrát totéž. 

Zájem o designérské skvosty je velký - skupují je sběratelé, celebrity, dokonce i filmaři. Jeho skleněné objekty si zahrály ve sci-fi snímku Strážci galaxie. Kdo má o díla z kalifornského studia zájem, musí ale sáhnout hlouběji. Za složitější kousky se platí v přepočtu více než milion korun. Komu ovšem stačí díla vidět, bude ho to stát jen vstupné. Vystavují je galerie v Evropě, Kanadě, Spojených státech nebo Jižní Americe.