Zemřel spisovatel E. L. Doctorow, autor románu Ragtime

Ve věku 84 let zemřel americký spisovatel Edgar Lawrence Doctorow. Držitel řady prestižních ocenění a muž označovaný za jednoho z předních soudobých amerických prozaiků podlehl v úterý v newyorské nemocnici komplikacím spojeným s rakovinou plic. Doctorow v díle využíval historickou fikci. Je mimo jiné autorem slavného románu Ragtime zfilmovaného v osmdesátých letech Milošem Formanem. Česká televize připomene E. L. Doctorowa dnes ve 21:25 pořadem Na plovárně na ČT art.
Edgar Lawrence Doctorow
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Atoyia Deans
Video Zemřel E. L. Doctorow
video

Zemřel E. L. Doctorow

Doctorow se narodil v New Yorku v roce 1931 v rodině potomků ruských přistěhovalců a rodnému městu zůstal v životě i tvorbě věrný. Po studiích pracoval jako nakladatelský redaktor, poté se věnoval spisovatelské dráze. V roce 1954 se oženil a s manželkou Helenou měl tři děti.

Doctorow napsal deset románů, dvě knihy povídek a řadu článků. Je považován za jednoho z největších amerických autorů 20. století a dostal v USA řadu vyznamenání a cen.

Patří k představitelům žánru retrofiction, v němž se na základě prolínání skutečných a smyšlených událostí a postav zobrazuje společenské klima v časech, kdy se utvářela moderní podoba Ameriky. Výstižně to ilustruje jeho zřejmě nejpopulárnější román Ragtime z roku 1975, v němž se na půdorysu příběhu tří rodin odráží doba ekonomického rozmachu Ameriky počátku 20. století a střetávání ras, kultur a tradic.

Látky Ragtimu se chopil v roce 1981 režisér Forman a natočil podle románu stejnojmenný film. Na filmové plátno se dostala již Doctorowova prvotina, temný western Vítejte do zlých časů, v jehož filmové verzi si v roce 1967 zahrál hlavní roli Henry Fonda. V roce 1983 zfilmoval režisér Sidney Lumet další Doctorowův román Kniha Danielova (1971), volně čerpající z popravy manželů Rosenbergových, odsouzených v USA roce 1951 za špionáž pro Sovětský svaz. Zfilmován byl v roce 1993 i další známý autorův román Billy Bathgate.