Žena, která naučila děti číst: Rowlingová slaví padesátiny

Den 31. července mají fanoušci Harryho Pottera zafixován jako datum narozenin svého knižního hrdiny. Pokud by skutečně žil, oslavil by 35. narozeniny. V ten samý den oslaví padesátiny také jeho stvořitelka Joanne K. Rowlingová. Jeho filmový představitel Daniel Radcliff oslavil narozeniny před týdnem - šestadvacáté.

J.K.Rowlingová na snímku z roku 2000
Zdroj: ČTK/AP

Rowlingová tvrdí, že psaní je jediná věc, kterou kdy opravdu chtěla dělat. Své nadšení, stejně jako smysl pro humor a dramatičnost dokázala promítnout do svého díla, jemuž ani kritici neupírají bohatou fantazii a schopnost příběh vygradovat. I díky tomu byl Harry Potter pro řadu dětí vůbec první knížkou, kterou v životě přečetly.

Z nezaměstnané matky-samoživitelky se Rowlingová díky úspěchu knížek o kouzelnickém učni Harrym Potterovi během pár let proměnila v jednu z nejznámějších a nejbohatších spisovatelek současnosti. První díl o Bradavicích sepisovala pět let a námět ji napadl při cestě ve vlaku, postupně ji však dodělávala po kavárnách.

Mezi tvořením prvotiny vyrazila jako lektorka angličtiny do Portugalska, kde se seznámila s novinářem Jorgem Arantesem, za něhož se provdala. Manželství však mělo jepičí život; zhruba po roce se Rowlingová i s nedlouho předtím narozenou dcerkou Jessicou vrátila do Anglie.

Jako matka-samoživitelka, odkázaná na sociální dávky, vedla poměrně nuzný život. Svůj tehdejší sociální status později popsala slovy - "chudá, jak jen to je v moderní Británii možné, aniž by člověk byl bezdomovcem". Zapsala se alespoň do učitelského kurzu a ve volném čase pokračovala ve vymýšlení příběhů ze školy čar a kouzel v Bradavicích.

Z nebývalé popularity Harryho Pottera u dětí i dospělých těžil i filmový průmysl. Během deseti let vzniklo osm celovečerních snímků, jež se z hlediska tržeb zařadily po bok kasovních trháků jako Pán prstenů či Piráti z Karibiku.

Už během psaní knížek a Harrym Potterovi se Rowlingová nechala v tisku slyšet, že by jednou chtěla prorazit také jako autorka příběhů pro dospělé. Přání si splnila před třemi lety sociálním románem Prázdné místo. Posléze přesedlala na detektivní žánr a pod pseudonymem Robert Galbraith dosud vydala dvojici knih, jejichž protagonistou je soukromý vyšetřovatel Cormoran Strike.