Colours of Ostrava den po dni: Jeden za všechny, všechny za jeden

Ostrava je počtrnácté pestrá hudbou. Festival Colours of Ostrava rozezvučí Dolní Vítkovice od čtvrtka 16. do neděle 19. července. Jaký je program, jaké byly koncerty a co festivalová atmosféra? Sledujte s námi dění v on-line reportáži:

Björk / Vulnicura
Zdroj: Colours of Ostrava

16. 7. CO KOHO ČEKÁ A NEMINE?

Hudební nabídku prvního dne zahájí koncerty Michala Hrůzy a Longital. A v osm se do hudebních experimentů pustí Björk, která na Colours měla vystoupit už před třemi lety, ze zdravotních důvodů ale nakonec nepřijela.

Video Seznamte se s Björk
video

Seznamte se s Björk

Seznamte se s Björk

Hudební program na Colours

Jeden festival za všechny žánry, všechny žánry za jeden festival. Co všechno se skrývá pod přívlastkem "multižánrový"? Do filmové části festivalu zasahuje hudba, promítat se budou třeba dokumenty o Nicku Caveovi či Martě Kubišové, diváci také zažijí Perný den s Beatles. Divadelní scéna přiveze mimo jiné hitový Ucpanej systém Dejvického divadla. A design zóna představí 33 tvůrců.

Video Filmová scéna na Colours
video

Filmová scéna na Colours

Filmová scéna na Colours

Divadlo na Colours

Design zóna na Colours

Multižánrový program Colours

Nezapomeňte si přibalit opalovací krém i gumáky. O víkendu teploty přes třicet stupňů, ale také bouřky, hlásí totiž předpověď počasí.

Video Taťána Míková: V horku je potřeba často se namazat, a to krémem
video

Taťána Míková: V horku je potřeba často se namazat, a to krémem

Jak je areál připraven na příval návštěvníků? Festival myslí na všechny - od dětí po seniory:

Video Servis pro návštěvníky
video

Servis pro návštěvníky

15. 7. PŘÍPRAVY NA FESTIVAL, KTERÝ UŽ ZAČAL

Festival Colours of Ostrava, který začíná ve čtvrtek, začal vlastně už v úterý. Festival v ulicích, který je předskokanem Colours, vytvořil v centru města karnevalovou atmosféru. Na mnoha místech se hraje, tančí, zpívá, kouzlí, hraje divadlo, bubnuje, zní balkánská dechovka nebo recituje haiku. Festival v ulicích, který se letos vrátil z industriálního prostoru Trojhalí zpátky do centra Ostravy, přináší dvoudenní program zdarma.

Diváci se mohou už v ulicích předem seznámit s některými hvězdami, které vystoupí za dva dny na Colours of Ostrava. Patří mezi ně také americká kapela Too Many Zooz, která se proslavila hraním v metru v New Yorku.

Doprovodný program odstartoval festivalem a konferencí pro hudební producenty a organizátory festivalů Czech Music Crossroads. Rychlou schůzku s hudebním promotérem, publicistou prestižního hudebního časopisu nebo přímo s ředitelem velkého festivalu mohou zažít ti, kteří se přihlásili na novinku "speed dating".

Program festivalu letos skutečně "nabobtnal" a je nejrozsáhlejší v historii akce. Nabídne na tři stovky vystoupení na 16 scénách. Hrají Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Clean Bandit, Caribou, The Cinematic Orchestra... Pokud stále váháte, zda do Ostravy vyrazit, můžete si připomenout sedm důvodů, proč jet na Colours.

Colours oficiálně zahájí ve čtvrtek večer na hlavní scéně zpěvačka Björk. Islandská legenda během svého vystoupení nabídne pyrotechnické efekty, divoké kostýmy a navíc chce využít efektu zapadajícího slunce. Koncert proto začne přesně ve 20:00 a pořadatelé návštěvníkům radí, aby dorazili raději s předstihem.

"Očekáváme velký zájem lidí o hlavní hvězdu festivalu. Proto bude areál přístupný už ve 12:00. Ve stanovém městečku u areálu festivalu se lidé mohou ubytovat už od středy," nabádá ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Video Zlata Holušová: Areál je stále hezčí
video

Zlata Holušová: Areál je stále hezčí

Zlata Holušová: Areál je stále hezčí

Návštěvníci Colours musí počítat s omezeními v dopravě

Festival bude stejně jako loni v Dolní oblasti Vítkovic, kde organizátoři během středy dodělávají poslední přípravy. "Probíhá to výborně. Na stavbu a přípravy nám přeje počasí," říká technický ředitel Josef Ženíšek. "Areál je stále hezčí a propracovanější, letos přibyla celá oblast Hlubiny, kde máme několik scén," dodává Holušová.

Tradičním partnerem Colours je Česká televize. Doprovodný program nabídne nejen hudbu, ale také debaty s tvůrci zpravodajských, hudebních a publicistických pořadů, workshopy nebo speciální projekce. Z osobitého prostředí Velkého světa techniky bude v průběhu festivalu Česká televize vysílat pořady jako Interview ČT24, Objektiv či Hyde Park Civilizace. Záznamy vybraných koncertů následně nabídne ČT art. Více o scéně ČT.

Dostat se do areálu bude letos těžší než v minulých letech. Na hlavních tazích i křižovatkách ve městě probíhají opravy, a to se dotkne skoro všech, kdo na festival míří. Nejpraktičtějším dopravním prostředkem v Ostravě tak bude v následujících dnech zřejmě kolo. To si nakonec mohou návštěvníci festivalu půjčit přímo v areálu.

Další informace a podrobnosti jsou na webu festivalu, kde najdete i rady ohledně dopravy. Vlakem, autobusem, autem nebo letadlem?