Inscenace vznikla v roce 2012 v Divadle pod Palmovkou, od té doby je pravidelnou součástí programu Devíti bran, festivalu česko-německo-židovské kultury. Putovní inscenaci převáží Vlak Lustig, pojmenovaný po židovském spisovateli Arntoštu Lustigovi, autorovi předlohy k divadelnímu představení.
První letošní Modlitbu pro Kateřinu Horovitzovou uslyší diváci na nádraží v Bohušovicích nad Ohří u Terezína. „Odtamtud chodili Židé pěšky z transportu do terezínského ghetta a z Terezína pak odjížděli do vyhlazovacích táborů,“ připomněl ředitel festivalu Devět bran Pavel Chalupa.
Po patnácti zastávkách - mimo jiné v Lodži, Varšavě, Osvětimi či Bratislavě - zakončí Vlak Lustig cestu 17. července na nádraží Praha-Bubny. „Vybrali jsme místa spojená s koncentračními tábory, ghetty či koncem druhé světová války. A některá česká města si představení u festivalu přímo objednala,“ doplnil Chalupa. Představení doplní projekce filmů, výstavy, přednášky a koncerty.
Trasa Vlaku Lustig (od 18. června do 17. července):
- Bohušovicíe nad Ohří u Terezína
- Děčín
- Lodž
- Varšava
- Osvětim
- Žilina
- Martin
- Nitra
- Bratislava
- Český Krumlov
- Tábor
- Třebíč
- Hlinsko
- Chrudim
- Praha-Bubny
Organizátoři původně chtěli vlak vypravit také do Rakouska a Německa, o možnosti uvedení Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou v těchto zemích se ale ještě stále jedná.
