Před Colplay, za Coldplay, Míla nesmí stát

Míla Fürstová má za sebou úspěch, který se těžko překonává. Českou výtvarnici žijící v Anglii si pro svou poslední desku vybrali slavní Coldplay. S kapelou pracovala nakonec dva roky. Aktuální výstava v pražské Galerii Miro díly i podtitulem - Coldplay and Beyond - připomíná jak tvorbu pro kapelu, tak výtvarný „život“ po ní.
Video Míla Fürstová vystavuje Ghost Stories
video

Míla Fürstová vystavuje Ghost Stories

Alba Ghost Stories se dosud ve světě prodalo přes padesát milionů nahrávek. K navrhování obalu se Míla Fürstová dostala přes manažera Coldplay, který vlastnil její grafiky zakoupené v londýnské galerii. Zpěvák Chris Martin chtěl mít na přebalu motiv křídel, zaujala ho na Mílině starším obraze, v ničem dalším ji prý ale neomezoval.

Během dvouleté spolupráce s kapelou vytvořila přes stovku prací. Na výstavě jsou k vidění i díla, která byla použita na obalech singlů Magic, True Love, Sky Full of Stars a Midnight. Grafiky české výtvarnice provázely i kampaň Coldplay na desku a turné po celém světě.

Práce Míle Fürstové otevřela mnohé dveře. Na pražskou Akademii výtvarných umění ji kdysi nepřijali, ale její díla jsou dnes zastoupena v soukromých sbírkách brunejského sultána nebo britské královny Alžběty II. Setkání s panovnicí bylo pro výtvarnici nezapomenutelným zážitkem. „Navzdory etiketě jsem jí třásla rukou a vítala ji jako nějakou tetu z Pelhřimova,“ přiznala.

Míla Fürstová na své výstavě v Galerii Miro
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Nezapomenutelná byla i spolupráce s Coldplay, ale podle Míly Fürstové je čas posunout se dál. Pražská výstava má být proto novým začátkem období, v němž se chce více věnovat své vlastní tvorbě. Do konce srpna na ní představuje sedm desítek prací, včetně instalace Zlaté ryby vyletí nad mraky, zhotovené přímo pro galerii.