Podivný případ s Helen Mirrenovou: za královnu má i cenu Tony

Helen Mirrenová hrála královen několik, nejlépe se jí ale daří podle všeho v roli současné britské panovnice Alžběty II. Za její ztvárnění už dostala Oscara, nyní k němu přibyla i divadelní cena Tony. O nejvíce těchto amerických ocenění se ale v neděli v New Yorku podělily muzikál Fun Home a inscenace Podivný případ se psem.
Video V New Yorku se předávaly divadelní ceny Tony
video

V New Yorku se předávaly divadelní ceny Tony

„Budu teď muset nahrát audioknihu,“ zažertovala Mirrenová při přebírání ceny s tím, že jí ve sbírce za královské role chybí už jen hudební cena Grammy.

Ačkoli byla na cenu Tony nominována v minulosti už dvakrát, poprvé ji získala až nyní, za hlavní roli ve hře Audience. Jejím autorem je Peter Morgan, scenárista filmu Královna (2006), odehrávajícího se těsně po smrti princezny Diany. Helen Mirrenové role Alžběty II. v tomto snímku vynesla prvního a zatím jediného Oscara. 

Audienci na divadelních prknech uděluje opět coby Alžběta II. britským premiérům. Za šedesát let vlády britské panovnice se jich v této funkci vystřídalo dvanáct - od Winstona Churchilla po Davida Camerona, Morganova hra se snaží rekonstruovat nejdůležitější premiérská setkání s královnou. Ta skutečná se odehrávají každý týden v Buckinghamském paláci a podle nepsaných zvyklostí jsou zcela důvěrná. 

Cenu Tony pro nejlepšího činoherce si z nedělního udělování v New Yorku odnesl Angličan Alex Sharp. Věnuje ji prý „všem mladými lidem kteří se cítí nepochopení nebo jiní“. Pětadvacetiletý herec za sebou nechal u nominace mnohem zkušenější kolegy Billa Nighyho a Bradleyho Coopera. Pozornost poroty si vysloužil výkonem v Podivném případu se psem. Divadelní adaptaci detektivního románu Marka Haddona o autistickém chlapci patří i ocenění za nejlepší hru a režii. 

Adaptací literární předlohy je i druhá hra s největším počtem sošek Tony - muzikál Fun Home vznikl na základě autobiografického komiksového románu americké spisovatelky Alison Bechdelové. Vypráví příběh dospívání homosexuální dívky v rodině majitele pohřebního ústavu, který se tajně stýká s muži. Právě za roli otce si cenu v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v muzikálu převzal Michael Cerveris. Tony putoval i k režisérovi Samu Goldovi.

Ocenění Tony uděluje Americká liga divadel a producentů za výkony na jevištích Broadwaye. O vítězích v celkových 14 hlavních kategoriích rozhoduje v hlasování zhruba 700 divadelních odborníků. Letošní 69. ceremoniál moderovali herci Kristin Chenowethová a Alan Cumming.