Izraelský festival se pouští do opery v poušti

U břehů Mrtvého moře rozhodně není mrtvo. V letních měsících i zásluhou netradičního operního festivalu, který se celý odehrává na obřím jevišti v Judské poušti. Pátý ročník zahájila výpravná inscenace Puccinoho Tosky.
Video Izraleský festival hraje operu v poušti
video

Izraleský festival hraje operu v poušti

Uspořádat špičkový operní festival uprostřed pouště sto kilometrů od Jeruzaléma bylo mnohem víc než jen logistická výzva. Přípravy trvaly měsíce a zapojily se do nich stovky lidí. Výsledkem je přehlídka poblíž pevnosti Masada, dva tisíce let starého hradu Heroda Velikého a místa vzdoru židovských obránců proti starým Římanům.

Atmosféra nezvyklého okolního prostředí je výraznou kulisou tragické opery o lásce a zradě v časech války. Působí na diváky i na účinkující. „Tohle místo mi dodává hodně energie, cítím se tady jako Tosca víc než kdykoliv předtím,“ potvrdila bulharská pěvkyně Svetla Vassileva, představitelka titulní role. 

Toscu střídá v červnu na 64 metrů dlouhém a 35 metrů širokém jevišti Carmina Burana, v září se bude hrát Mozartův Figaro. Operu v poušti uvidí díky festivalu letos na čtyřicet tisíc diváků.