Láska mezi kapkami piva. Kazimír a Karolína se hledají ve Stodolní

Divadlo Petra Bezruče zařadilo do repertoáru příběh o lásce, která je věčná… dokud ji nerozdělí první problém. Příběh sice autor Ödön von Horváth situoval před osmdesáti lety na pivní festival Oktoberfest. Atmosféru Mnichova nahradila ostravská Stodolní ulice, svůj příběh v ní žijí Kazimír a Karolína.
Video Kazimír a Karolína ve Stodolní
video

Kazimír a Karolína ve Stodolní

  • „Na začátku své hry Kazimir und Karoline píše dramatik Ödön von Horváth, že se odehrává na mnichovském Oktoberfestu, a to v současnosti. Napsal ji v roce 1932. Možná by ho překvapilo, jak nadčasová ta zmínka o současnosti je. Lidé se totiž nemění,“ tvrdí ostravští divadelníci.

Kde leží vina? Je Karolína vypočítavá potvora, nebo je Kazimír sebestředný a pro vztah naprosto nepoužitelný? Oba charaktery by mělo rozklíčovat jedno malé nedorozumění, dky němuž už není ve vztahu cesty zpět.  

Režisér Pácl vyměnil prostředí Mnichova za vyhlášenou ostravskou Stodolní ulici. Člověk tam podle něj ale může vidět podobné, ne-li stejné příběhy. Sbližování a následný rozchod mladých párů je na dennodenním pořádku.

„Nadbíhají si a loví se v tom prostředí neustálého hluku, tekoucího alkoholu a různých lákadel,“ říká vedoucí inscenace. „Horváth je vlastně cynickým pozorovatelem, a myslím, že odkrývá směšnost těch metod, jak se chceme k tomu druhému dostat, ale děláme to dost nešikovně,“ tvrdí. Ten se ostatně s divadlem po dvou sezonách loučí.

Kvůli inscenaci vznikla u Bezručů nová kapela. Ve Freakbandu hrají herci, osvětovač i zvukař.