Chile chce vlastního Gaudího. Oprášilo plány staré devadesát let

Santiago – V chilském městě Rancagua vznikne první stavba světoznámého architekta Antonia Gaudího, devětaosmdesát let po autorově smrti. Chilská vláda totiž finančně podpořila realizaci kaple Panny Marie Andělské, jejíž projekt vznikl ve 20. letech. Půjde o architektovu první stavbu mimo Evropu.

2 minuty
Reportáž: Chile chce realizovat neuskutečněný Gaudího projekt
Zdroj: ČT24

O návrh mariánské kaple pro město Rancagua v centrální části Chile požádal architekta tamní františkánský mnich v roce 1922. „Antoni Gaudí mu v tom samém roce odpověděl, že je velmi zaneprázdněný, ale že návrh na kapli pro tu samou pannu Marii ho už napadl v souvislosti se Sagradou Familií v Barceloně,“ uvádí zástupkyně organizace Gaudí de Triana Beatriz Valenzuelová. „Gaudí psal: Měli byste ji proto postavit v Americe dřív, než ji postavím ve Španělsku.“

Kaple má mít čtvercový základ a dosahovat výšky třiceti metrů. Uvnitř bude kruhový oltář a speciální vyvýšené pódium pro sbor. V podzemí pak místo posledního odpočinku mnicha, který katalánského architekta o stavbu požádal. „Projekt vyžaduje velkou míru adaptace z hlediska architektury i symboliky,“ dodává koordinátor Gaudího kulturního centra Christian Matzner. „Chceme tak vytvořit dílo 21. století, které má ale zároveň v sobě celý svůj vývoj a Gaudího geometrii založenou na principech přírody.“

Stavba, kterou financuje chilská vláda, začne v tomto parku už letos. První návštěvníci by se do ní mohli podívat v roce 2019. Sedm let před plánovaným dokončením barcelonského chrámu Sagrada Familia, jehož stavba běží už od roku 1882.

Modernista Antoni Gaudí (1852-1926) mísil ve svých stavbách florální secesi, modernismus i španělský orient, a vytvořil tak jednu z hlavních stop architektonického fondu Barcelony. Vedle zmíněné katedrály Sagrada Familia se jedná o dům Casa Batllo nebo mozaiky v Güellově parku, který nese pojmenování po architektově barcelonském mecenáši.

Sagrada familia v Barceloně
Zdroj: REX/ISIFA

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl důstojník wehrmachtu

Do Pompejí se po osmi desítkách let vrátila mozaika s erotickým motivem z dob starověkého Říma. Během druhé světové války ji ukradl německý nacistický důstojník.
včera v 16:20

Jako vyhrát olympiádu, pomohly i banány, říká nový koncertní mistr ze Státní opery

Od srpna se role koncertního mistra Orchestru Státní opery ujme violoncellista Jan Zvěřina. Úspěch v konkurzu přirovnává k pocitu olympijského vítězství, zároveň si ale uvědomuje i zodpovědnost spojenou s fungováním více než stočlenného orchestru. Uvedl to v rozhovoru v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou.
včera v 14:28

Colours už zažily Iggyho, Shaggyho, Stinga i zásah hasičů

V industriálních kulisách Dolní oblasti Vítkovice pokračují i v pátek Colours of Ostrava. Na multižánrovém festivalu už stihli z očekávaných hvězdy vystoupit punkrockový showman Iggy Pop či britský hudebník Sting a reggae zpěvák Shaggy, poslední dva jmenovaní dokonce neplánovaně spolu. Pořadatelé ale také museli řešit nenadálou situaci – požár v jednom ze stánků.
včera v 11:45

Útok na Kapitol inspiroval deskovou hru i Zeď hanby

V newyorském Brooklynu přibyla velkoformátová malba s názvem Zeď hanby. Má lidem připomínat zločiny spáchané v lednu 2021 příznivci Donalda Trumpa při útoku na Kapitol. Tehdejší bezprecedentní události a Trumpovu reakci na ně satirizuje i třeba bronzové lejno ve Washingtonu nebo rozměrná desková hra, kde o osudu americké demokracie rozhoduje kostka a hráči.
17. 7. 2025

Bach a příbuzní. Letní slavnosti staré hudby pozvaly hudební rody

Hudební festival Slavnosti staré hudby začíná 17. července koncertem, který připomene Johana Sebastiana Bacha a jeho široké příbuzenstvo. Festivalová dramaturgie má letos v hledáčku právě významné hudební rody. Jejich skladby budou znít opět v různých pražských historických prostorech.
17. 7. 2025

Konec odmlky kvůli invazi na Ukrajinu. Nětrebková koncertuje v USA, Gergijev v Itálii

Dirigent Valerij Gergijev vedl Mnichovskou filharmonii, sopranistka Anna Nětrebková zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku. Oba přední ruští umělci klasické hudby o prestižní spolupráce přišli po únoru 2022 kvůli nedostatečnému odsouzení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Nětrebková ale nedávno opět vystoupila v USA, Gergijev chystá návrat na Západ na hudebním festivalu v Itálii, což Julija Navalná, vdova po kritikovi Putinova režimu, považuje za „dárek diktátorovi“.
17. 7. 2025

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland

Požár těžce poničil hlavní pódium hudebního festivalu Tomorrowland v Belgii pouhé dva dny před zahájením jedné z největších akcí elektronické hudby na světě. V noci na čtvrtek to uvedly stanice BBC News a agentura AFP s odvoláním na organizátory. Příčina požáru je nejasná, nikdo nebyl zraněn.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025
Načítání...