Do Zlína krasohleď!

Zlín - Zlín Film Festival, mezinárodní přehlídka tvorby pro děti a mládež, se sice koná až na přelomu května a června, připomíná se ale už s předstihem. Představila vizuál 55. ročníku, který pro ni vytvořil originální výtvarník Petr Nikl. Inspiroval se kaleidoskopem. Festival prozradil také už něco málo z programu, například, že Cenu za tvůrčí přínos si ze Zlína odveze Adolf Born.
Video 55. Zlín Film Festival se představuje
video

55. Zlín Film Festival se představuje

„Krasohled je typická dětská hračka, jakási osobní promítačka představivosti. Podobně jako políčka filmu se i jeho obrazce oživují pohybem. Rotující proměnlivý terč, rozložený do množství polí, může být metaforou pro film a jeho zacházení s časem a kreativitou,“ vysvětlil Petr Nikl volbu kaleidoskopu pro 55. ročník Zlín Film Festivalu, s nímž mimochodem slaví stejné narozeniny. „Pamatuji si, jak jsem v nějakých šesti letech dostal diplom na pódiu velkého kina od Štěpánky Haničincové za kresbu křídou na chodníku,“ zavzpomínal výtvarník, že se jeho osud s tím festivalovým už jednou propojil.

Co tedy návštěvníci v krasohledu uvidí? Třeba Adolfa Borna, letošního laureáta Ceny za tvůrčí přínos, jehož práci připomene Zlín i retrospektivou a také výstavou uměleckých knižních vazeb inspirovaných Bornovou tvorbou.

Nebo nesoutěžní Dny evropské kinematografie, které se tentokrát zaměří na Německo. K půlkulatému výročí si festival nadělil také výběr z animované tvorby Zlínského studia. „Připomeneme nejen zlínské bardy, jakými byli Hermína Týrlová či Karel Zeman, ale i méně známé výtvarníky a animátory, kteří ve Zlíně vytvořili zajímavé, leč vlivem moderní doby zapomenuté poklady. Možná si někdo z pamětníků vzpomene na báječného Lva Lea režiséra Jana Dudeška či plastelínové hrátky v Autíčkové romanci Ludvíka Kadlečka,“ prozradila programová ředitelka Markéta Pášmová.

Programová ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová, za vizuálem 55. ročníku se skrývá jeho autor Petr Nikl
Zdroj: Zlín Film Festival

Mimo promítací sály se chystá Lunapark filmových vynálezů, tradiční benefiční Minisalon filmových klapek a chybět nebude ani Kinematovlak, který dětskou tvorbu zaveze i mimo Zlín.

Loni festival přilákal 107 tisc návštěvníků. Kolik jich do Zlína zamíří letos a který soutěžní film si nakonec odnese Zlatý střevíček, bude jasnější až od 29. května do 4. června.