Princ malířů Rubens provětral londýnským galeristům peněženky

Londýn - Londýnská Royal Academy of Arts představuje cenná díla vlámského malíře Petera Paula Rubense. Ten byl často spojován s přezdívkou „princ malířů“. „Odvážné tvrzení? Posuďte sami,“ vybízí návštěvníky galerie prostřednictvím expozice Rubens a jeho odkaz (Od Van Dycka po Cézanna). Nejnákladnější přehlídku obrazů otevřou Britové 24. ledna.
Video Rubensova plátna ovládla londýnskou galerii
video

Rubensova plátna ovládla londýnskou galerii

Rubens získal pověst největšího barokního malíře na sever od Alp. Soustředil se na portréty ale i krajinky, nevyhýbal se ani náboženské či mytologické tématice. Nejvíc ho proslavila zobrazení korpulentních mladých žen, které byly v 17. století považovány za ideál krásy.

Umělce dost ovlivnila Itálie, kde pobýval jako malíř na šlechtickém dvoře. „V jeho dílech je cítit vliv Tiziana, Michelangela a jiných italských umělců. Vzal si od každého něco a proměnil to ve vlastní originální styl,“ tvrdí kurátor Nico Van Hout.

Jiní odborníci se na Rubensova plátna dívají jako na film. Dost často totiž zobrazoval napětí a pohyb. „V jeho obrazech je tolik dynamiky. Příběhy, které na plátně vypráví, působí až filmově,“ potvrzuje výtvarná kritička Estelle Lovattová. Dojem pohybu vytvářel pomocí rozmazaných obrysů. To ovlivnilo a bylo inspirací pro mnoho dalších umělců, jak zachytit na obraze dynamiku v době, kdy ještě dávno neexistoval film.

Svůj prostor dostávají v Londýně také ti, které Rubens ovlivnil – třeba Rembrandt nebo Picasso. I proto patří mezi nejrozsáhlejší a nejdražší v Royal Academy of Arts.