Expozice Národního muzea budou 15. dubna přístupné zdarma

Praha - V úterý 15. dubna bude vstup do všech objektů Národního muzea v Praze i mimo ni zdarma. Tento den totiž uplyne přesně 190 let od chvíle, kdy byla tato instituce založena.

„Z tohoto důvodu budou mimořádně otevřeny i expozice, které mají v úterý zavírací den, tedy České muzeum hudby a Muzeum Bedřicha Smetany,“ řek Petr Mušálek z oddělení vnějších vztahů a marketingu NM.

Výročí připomene Národní muzeum slavnostním koncertem a výstavou nazvanou 190 let Národního muzea aneb Dvě století dobrodružství, kterou budou moci zájemci navštívit od 14. května.

Hlavní muzejní budovou na Václavském náměstí prošlo loni na 550.000 lidí, o čtvrtinu víc než v roce 2006. Zásluhu na tom měla atraktivní expozice Lovci mamutů s originálem Věstonické venuše. Vystřídala ji neméně pozoruhodná výstava Stopy lidí, věnovaná lidské noze jako nástroji a objektu, ale obrazně také stopám lidí od pravěku po současnost. Jejími magnety jsou miniaturní vzorky měsíční horniny z mise Apolla 11, československá vlajka, kterou měl v roce 1972 s sebou při letu Apolla 17 americký astronaut Eugene Cernan, návlek na botu a helma z výcvikového programu amerických astronautů.

Podle generálního ředitele NM Michala Lukeše se na druhou polovinu roku připravují výstavy k „magickým“ osmičkám v letopočtech českých dějin. Těmi největšími bude expozice k výročí srpna 1968 a výstava připravená k 27. říjnu 1918, která bude nazvaná A zrodila se republika. První se odehraje především na lešení před budovou. Události před 40 lety připomene prostřednictvím textů, fotografií, ručně psaných plakátů a výzev, a to v atmosféře okupace, tedy za zvuků střelby a rachotu přelétávajících letadel. Hlavním „exponátem“ bude samotná historická budova, na jejíž fasádě i pískovcových sloupech jsou dodnes patrné stopy po kulkách „spřátelených armád“.

Hlavní muzejní budova projde v příštích letech generální rekonstrukcí, která si vyžádá 4,5 miliardy korun. Má skončit v roce 2018, kdy si muzeum připomene 200 let svého vzniku. Do té doby by mělo být propojeno podzemním tunelem s objektem bývalého Federálního shromáždění a tvořit jeden návštěvnický i technologický celek. Muzeum tak získá několik tisíc metrů čtverečních pro expozice a výstavy.

„Intenzivně připravujeme stěhování a balíme sbírkové předměty. Zároveň chystáme rekonstrukci depozitáře v Terezíně, kam se v roce 2010 postěhují fondy historického muzea a knihovny,“ řekl Lukeš. Připravuje převzetí budovy FS, která má být k dispozici v momentě, kdy ji opustí Svobodná Evropa - nejpozději k 31. březnu 2009. Rekonstrukce začne v roce 2011.