Recenze: Básnivá koláž

Z řady logických důvodů se výjimečná výstava, pracující s různými médii, jmenuje úsporně, až moc úsporně. Je ale pravda, že šestadvacet vystavujících autorů spojuje vlastně právě ona báseň a díky vzorné práci kurátorky také kvalita sdělení.

Že se pod pojem koláž vejdou všechny kolážové dcerky, sestry, sestřenice, možná i incestní bratři, znalci samozřejmě očekávají. Avšak udržet všechny svérázné a suverénní tvůrce u jedné techniky ani nejde, vlastně ani nešlo, protože okouzlení možnostmi bylo vždy u jejich tvorby přítomno. Takže, vkráčeje do dvoupodlažní kultivované nové výstavní prostory v Praze, dnes již oceňované Galerie Smečky, musíme smeknout před hlavním motorem akce, neúnavným milovníkem a sběratelem Jaroslavem Kořánem. Ten koláži klestí cestu již drahnou dobu, sugeruje svému blízkému okolí nutnost vážit si jejích kvalit, zvláště u velmi svérázných českých odrůd (jako u vína).

Spolutvůrce zajímavých sbírek měl vliv i na vznik celé galerie jako subjektu, takže dvakrát děkujeme. Dále si můžeme oddechnout, protože hostina opravdu nabízí to, co jsme tiše očekávali - frotáže, muchláže, proláže, roláže, chiasmáže, dekoláže, domalovávané koláže a kolážované objekty a tak podobně. Ale navíc překvapí i dalšími přesahy - zajímavými texty, které mají k technice koláže přirozeně blízko, zvuky, což je oblast kterou při troše fantazie prožíváme bez přestání a také filmem, s jeho nadšeným očekáváním, trochu poplatným náladám šedesátých let.

Čistě nainstalovaná výstava, dobře pracující se světlem a prostorem, dává dílům klasický volný prostor, nenutíc je k překřikování či boji o pozornost. Hlavním měřítkem a laťkou, pořádně vysoko položenou, byla jednoznačná estetická kvalita děl na straně jedné a bohatost sdělení na straně druhé. Na výstavě se potkáme se všemi hlavními tvůrci - od experimentátorů počátků šedesátých let (Kolář, Honys, Hiršal, Grögerová, Juliš, Novák, Nebeský, Trinkewitz, Koryčan, Procházka) přes jejich pokračovatele přímé i svým způsobem vzdálené, ať již pro přítomnost v jiných uskupeních či svobodný pohyb na okraji vymezeného žánrového zaměření (Adamus, Gold, Holeka, Hrubý, Huptych, Král, Šebek, Topinka, Valoch, Vokolek, Vodseďálek, také Wernisch nebo Wojnar). Jsou zde i autoři zjevně kontrastně mladí (Fridrich, Holub, Šanda). Soubor je pozoruhodně vyrovnaný.

Kurátorka Olga Stehlíková připomíná v úvodním textu, že experimentální poezie a umění koláže prožívají svoji renesanci. Výstava, kterou připravila, otevírá polouzavřená okna zapomnění a dává znovu pocítit opravdovou kvalitu a novou sdělnost, kterou můžeme při troše pozornosti, opět překvapeni neuvěřitelnou kontinuitou české koláže a její nepopiratelné kvality, s radostí a potěšením přijmout. Výjimečnost této extrémně dobře realizované výstavy, která by si zasloužila putování po důležitých výstavních prostorách doma i v zahraničí, vnucuje otázku: je české koláži opravdu věnována taková pozornost, jakou si bezesporu zasluhuje?

Galerie Smečky, Ve Smečkách 24, Praha 1. 21. 5.-12. 7. 2008, úterý-sobota 11-18:30.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
před 13 hhodinami

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
4. 4. 2025

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
4. 4. 2025
Načítání...