Autorka hitu Luka dnes zazpívá v Praze

Praha - V Kongresovém centru dnes vystoupí americká folkrocková zpěvačka a písničkářka Suzanne Vega. V České republice se představí už podeváté, poprvé to bylo v květnu 1993 v pražské Lucerně, naposledy v roce 2006 v Olomouci, kde byla jedním z hlavních hostů festivalu Academia film Olomouc. V Praze tentokrát představí své loňské album Beauty And Crime.

„V novém materiálu, který jsem skládala pět let, zpracovávám především všední zážitky ze svého každodenního života v New Yorku,“ uvedla Vega. Například ve skladbě Ludlow Street popisuje příběh o duších na Lower East Side, které nemohou najít klid ani po smrti. Poctou městu, ve kterém žije, je píseň New York Is A Woman. Před 15 lety před zpěvačkou vystoupila tehdy neznámá zpěvačka Radůza, role předkapely se nyní zhostí zpěvačka a herečka bulharského původu Monika Načeva. 

Osmačtyřicetiletá zpěvačka a kytaristka se v minulosti proslavila zejména hity Luka a Tom's Diner z alba Solitude Standing z roku 1987. Píseň Luka je napsána z pohledu dětské oběti zneužívání a přinesla zpěvačce mnohá ocenění od organizací bojujících proti zneužívání dětí. Získala za ni mimo jiné nominaci na Grammy a cenu MTV za nejlepší videoklip ženské interpretky. Hit Tom's Diner, popisující, co zpěvačka odpozorovala během snídaně, se držel desítky týdnů ve všech světových hitparádách. Skladba se později ještě proslavila v remixu britských DJ's DNA. 

Své jméno zpěvačka získala od druhého manžela své matky, portorického spisovatele Eda Vegy. Debutovala v roce 1985 deskou Suzanne Vega, jež sklidila velký úspěch u posluchačů i kritiky, hlavně díky singlu Marlene On The Wall. V roce 1990 za album Days Of Open Hand obdržela cenu Grammy, další nahrávka s názvem 99F vydaná s producentem a bývalým manželem Mitchellem Froomem roku 1992 zaujala elektronickým zvukem. 

Písničkářka, která dosud vydala sedm studiových alb a dvě alba retrospektivní, prožila dětství ve španělském Harlemu v New Yorku. Hrát na kytaru se naučila jako jedenáctiletá. Zajímala se o texty Boba Dylana a Leonarda Cohena a písně Petea Seegera a Joan Baezové. Jako čtrnáctiletá napsala své první písničky. Její umělecké začátky nebyly jednoduché - tři roky obcházela nejrůznější vydavatelství, producentům se však nezamlouval její folkový nádech. Zpěvačka nakonec zaujala Lennyho Keye, kytaristu legendární Patti Smithové. 

Suzanne Vega však není jen zpěvačka a kytaristka. Na střední škole studovala tanec a na Barnard College se zaměřila na literaturu. V 90. letech jí také vyšla kolekce povídek, básní, textů a esejí The Passionate Eye: The Collected Writings Of Suzanne Vega. Z nich také četla po koncertu v pražském Švandově divadle v roce 2006.