Družstvo Artěl představuje umění pro všední den

Praha - Od založení družstva Artěl uběhlo sto let. Uměleckoprůmyslové muzeum připravilo výstavu, která připomíná jeden z nejvýznamnějších podniků českého užitého umění a designu. Výstavní projekt seznamuje se čtvrt století trvající činností Artělu - vystaveny jsou dochované návrhy i práce. Vidět návštěvníci mohou šperky, grafiku, bytový textil nebo dřevěné hračky, za které skupina na světové výstavě dekorativních umění v Paříži dostala v roce 1925 zlatou medaili.

Cílem Artělu bylo vytvářet životní styl a prosadit výtvarné umění do praktického života. Skupinu založila v roce 1908 nastupující generace výtvarníků a teoretiků umění, vedená architektem Pavlem Janákem.

Družstvo skončilo zadlužené v polovině třicátých let, vlády nad českým užitným uměním se ujal funkcionalismus. „Uplynulo dvacet let a životní vkus a styl doby se změnil. Sami byli vytlačeni, i když byli představitelé moderního umění,“ doplňuje ředitelka muzea Helena Koenigsmarková.

Předválečná hvězda užitého umění

Ve svých počátcích se sdružení soustředilo na navrhování a produkci drobného umění pro všední den - menších užitných a dekorativních předmětů ze dřeva, keramiky, kovů a dalších materiálů, následně však svou činnost rozšířilo i na komplexní řešení bytových a komerčních interiérů.

Původně chtěli mít výtvarníci vlastní výrobnu. Kvůli nedostatku peněz byli ale nuceni soustředit se jen na návrhy, které pod značkou Artěl zadávali externě různými firmám.

Nepopásněte…

Artěl / Umění pro všední den 1908-1935; 27. listopadu - 1. března; Uměleckoprůmyslové muzeum

Nejúspěšnější období zažilo družstvo krátce před první světovou válkou. „Artěl se stává avantgardní, experimentální formací, která se připojí k českému kubismu a má lví podíl na užití kubismu v užitém umění,“ říká o Artělu kurátor výstavy Jiří Fronek.

0
Artěl - Umění pro všední den
Artěl - Umění pro všední den
Více fotek
  • Artěl - Umění pro všední den autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/545/54466.jpg
  • Artěl - Umění pro všední den autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/545/54471.jpg
  • Artěl - Umění pro všední den autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/545/54472.jpg