Portrét ženy, která se mohla stát královnou, ale nestala

Blansko - Jen málokdo zná příběh Karoliny Meineke - ženy, která se mohla stát anglickou královnou. Tajně se provdala za prince Viléma, pozdějšího anglického krále Viléma IV., královská rodina ji ale donutila k rozvodu. Filmaři Jan a Radek Popelkovi se rozhodli na námět Jiřího Kučery oživit Karolinin dramatický životní příběh, který je spojen s Blanskem. Nevšední ženu v tomto kraji připomíná například její portrét a památník u kostela sv. Martina. Film a k tomu i dokument mají dnes premiéru v blanenském kině.

Snímek se jmenuje Královský portrét. „Je to příběh, který může do Blanska přilákat spoustu turistů, lidí, kteří mají rádi romantiku, kteří mají rádi zajímavé příběhy,“ domnívá se Jiří Kučera, autor námětu a scénáře.

Karolinin příběh

Karlina Meineke (1768-1815), rozená von Linsingen, byla hanoverská šlechtična. V roce 1971 se tajně provdala za prince Viléma, pozdějšího anglického krále. Když vyšel sňatek najevo, vypukl skandál. Královská rodina odmítla Karolinu přijmout a rok po svatbě byli manželé rozvedeni.

0Karolina byla již v té době těhotná. Dítě údajně nepřežilo předčasný porod, ale ve skutečnosti bylo dáno pod jiným jménem na vychování.

Karolina poté vážně onemocněla, upadla do stavu, kdy ji lékaři považovali za mrtvou. Doktor Adolf Meineke ale kvůli pochybnostem k jejímu pohřbu nesvolil. Karoline se opradu za pár dní probrala. Za Meinekeho se pak později provdala a odešla s ním z Hanoverska na blanenský zámek.

Příběh je nahlížen očima Karoliny. „Bylo mi jasné, že musíme před filmem promítnout i nějaký dokumentární, kde uvedeme objektivně všechna data a události, jak se staly,“ vysvětluje režisér filmu Jan Popelka, proč se rozhodli pro natočení dvou snímků.

Po dnešní premiéře bude na blanenském zámku také odhalen dosud neznámý portrét Karoliny Meineke. Na zámek přibyl právě díky filmařům.

Blanenský zámek
Blanenský zámek