Praha v květnu uslyší operu Rogera Waterse

Praha - Přímo na Vltavě se 1. května odehraje opera Ça Ira, jejímž autorem je bývalý člen skupiny Pink Floyd Rogers Waters. Česká premiéra díla pojednávajícího o Velké francouzské revoluci se zakomponovanými obrazy pozdějších revolucí včetně událostí z roku 1989 bude součástí kulturních akcí u příležitosti českého předsednictví Evropské unie. Zda se představení zúčastní i Rogers, není zatím jisté.

Ça Ira (v překladu „půjde to“) je opera o třech dějstvích, která vznikla na motivy původního libreta od Etienna a Nadine Roda-Gilových. Nahrávka pod taktovkou Ricka Wentwortha, na níž se podílely sbory London Voices, Italia Conti Childrens Choir, The London Oratory Choir a sólisté Jamie Brower a Helen Russillová, vyšla v roce 2005. Opera již byla uvedena napříkald v Poznani, Kyjevě nebo brazilském Maunasu.

Pětašedesátiletý zpěvák a skladatel Roger Waters vystoupil zatím v České republice dvakrát, v letech 2002 a 2007. V kapele Pink Floyd působil v letech 1965-1985; hrál na baskytaru, zpíval a byl hlavním skladatelem. Podílel se na ceněných albech Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals a The Wall. Po odchodu z kapely vydal několik sólových desek a v roce 1990 zorganizoval velký koncert The Wall Live v Berlíně. V červnu 2005 vystoupil opět společně s Pink Floyd na koncertě Live 8, odmítl však spekulace o svém možném návratu.

Watersova opera bude součástí projektu Život bez bariér, jehož cílem je podle pořadatelů oslava 20. výročí pádu železné opony, připomenutí 5. výročí rozšíření Evropské unie a podpora rodin disidentů v zemích, kde dosud vládnou totalitní režimy. Akce bude doprovázena beneficí na podporu rodin těchto disidentů.