Skandál v indické galerii

Dillí - Při zahájení své retrospektivní výstavy uznávaný šestaosmdesátiletý indický malíř S. H. Raza o víkendu v Dillí s hrůzou zjistil, že většina vystavovaných obrazů jsou padělky. Raza, který od padesátých let minulého století žije ve Francii, sám přispěl několika obrazy na výstavu, kterou z více než tří desítek jeho raných maleb uspořádala renomovaná galerie v indickém hlavním městě.

„Když jsem se dostal do galerie a začal se rozhlížet po plátnech na zdi, byl jsem v šoku,“ říká Raza. „Přecházel jsem od obrazu k obrazu a zjišťoval, že jednoduše nejsou moje, že jsou to všechno padělky.“

Raza, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších indických umělců, si získal proslulost abstraktními malbami provedenými v jasných barvách. Na mezinárodní scéně se jeho díla prodávají za vysoké ceny - v loňském roce při dražbě v londýnské aukční síni Christie's se jeden z jeho obrazů prodal za 1,3 milionu liber (téměř 40 milionů korun).

„Byl jsem ohromen a šokován. Příští měsíc budu mít narozeniny. V téhle fázi života je tou poslední věcí, kterou bych chtěl udělat, zahajovat výstavy mých padělaných obrazů,“ uvedl Raza. Galerie krátce poté výstavu uzavřela a přiznala, že se nechala napálit.