Brusel poznává Ladu

Brusel - Josef Lada jako ilustrátor, spisovatel, ale hlavně malíř se představuje v Pražském domě v Bruselu. Výstavu jeho kreseb inspirovaných českým venkovem a tradicemi zde uspořádal v rámci českého předsednictví EU Středočeský kraj. Výstava nazvaná Josef Lada - český malíř světového významu se z Belgie přesune do Německa a v létě ji čeká putování po Slovensku.

„Kreslil celý život s jedním okem, perspektiva, způsob kladení barev a způsob kompozice obrazu proto možná vypadá trochu jinak, než kdyby byl zcela zdráv,“ říká umělcův vnuk Josef Lada.

Jeden z nejoriginálnějších mistrů moderní malby byl podle slov autora výstavy Lva Pavlucha v Čechách velmi populární, ve světě je ale známý málo, i kvůli jeho nechuti k cestování a prezentování se.

Josef Lada (1887-1957) vytvořil asi 400 volných obrazů a okolo 15 tisíc ilustrací. Jeho ilustrace například inspirovaly českého básníka Jaroslava Seiferta k napsání básnické sbírky Chlapec a hvězdy (1956). Spolu s Čapkem, Nezvalem a Vančurou je Lada jedním ze zakladatelů tzv. „moderní pohádky“ v české literatuře. V roce 1947 obdržel titul národní umělec.

Výstava Josef Lada, malíř a spisovatel, je třetí ze čtyř, jež představují osobnosti Středočeského kraje. Jako první přiblížilo České centrum Belgii Život a dobu Karla Čapka. Čapka pak v březnu vystřídaly fotografie Františka Drtikola. Cyklus zakončí výstava s názvem Jiří z Poděbrad, která chce tohoto českého krále představit jako moderního státníka usilujícího o sjednocení Evropy.