Vilhelmová a Čadek odhalují svou Posedlost

Praha - Tanečně-divadelní představení Posedlost dnes v divadle Ponec představí Tatiana Vilhelmová, Petr Čadek a Martin Hofmann. Inscenace v režii slovenského režiséra Petera Butka vznikla na motivy dánské povídky z tanečního prostředí, plné lásky k tanci i milostné vášně. Tvůrci plánují předvést dílo i v dalších českých i slovenských městech.

Za choreografií k představení stojí Petr Čadek, který si s Vilhelmovou zatančil už ve StarDance. „Choreografie je víceméně o baletu, o moderním tancování prolnutým spíš standartem než latinou. Tančí se na vážnou, autorskou muziku,“ říká Čadek.

Na počátku projektu byla povídka dánského spisovatele a bývalého tanečníka Petera Hoega (1957), v současnosti nejpřekládanějšího dánského autora, který se proslavil zejména svým románem Cit slečny Smilly pro sníh. Povídka Hommage a Bournoville nadchla Vilhelmovou, která oslovila Petera Butka. „Vyplynul mi z toho jediný možný způsob inscenování, a to je scénická báseň - báseň, která se odehrává před zraky publika a používá všechny možné prvky: obraz, pohyb, hudbu, slovo nebo gesto,“ říká režisér.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové

„Šedesát procent je činohry a čtyřicet tance, takže pořád ještě když zkazím tanec, mám ještě těch šedesát procent,“ říká Vilhelmová, divadelní a filmová herečka, která se v dětství intenzivně věnovala baletu a v roce 2007 skončila v souteži StarDance na druhém místě.

Hlavní dějovou linkou inscenace je milostný vztah prvního sólisty Andrease a tanečnice. Vztah plný vášně změní postupně životy všem postavám hry. Milostné vzplanutí Andrease katapultuje daleko od světa divadla, umění, tance i tradičních hodnot a dovede jej na pokraj smrti.

0

Doprovodné projekce, kostýmy i plakát k představení od Jana Saudka označují tvůrci za „špinavé baroko“. Živý doprovod na piano obstará autor hudby k inscenaci Hynek Obst v doprovodu dýdžeje samplujícího orchestr. Během května se uskuteční pět repríz inscenace, v červnu budou moci Posedlost zhlédnout diváci v Brně a na konci srpna se vrátí do Prahy.

Tatiana Vilhelmová
Tatiana Vilhelmová
Více fotek
  • Tatiana Vilhelmová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/812/81176.jpg
  • Posedlost autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/812/81177.jpg