Kaplického rejnoka možná převezme Eva Jiřičná

České Budějovice - Návrhem koncertní síně přezdívané rejnok, který pro České Budějovice připravil architekt Jan Kaplický, se možná bude zabývat jeho kolegyně Eva Jiřičná. Zástupci Jihočeské společnosti přátel hudby, která chce sál za dvě miliardy korun postavit, s ní o tom budou jednat v pátek v Praze. Dnes zastupitelé města schválili možnost vzniku této stavby v daném území, díky tomu lze pokročit v práci na změně územního plánu.

 

Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů, který chce společnost postavit na místě bývalých kasáren ve čtvrti Čtyři Dvory. Tato dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však v lednu další jednání načas zmrazila. „Nevzdali jsme to, Budějovice tuto stavbu potřebují a dokončit dílo Jana Kaplického je pro nás závazkem,“ uvedl předseda Jihočeské společnosti přátel hudby Antonín Kazil.

Moderní a dostatečně velký prostor s dostatečnou kapacitou, vyhovující akustikou a důstojným zázemím zatím stotisícovému městu chybí. Navržený rejnok má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru. V lokalitě nazvané U Vávrovských rybníků je však kvůli tomu třeba změnit územní plán. Na změně dnes zastupitelé začali pracovat.

Stavbu rejnoka by mohla dotáhnout do konce světově proslulá architektka a bývalá Kaplického partnerka Jiřičná, která Jihočechy kontaktovala po jednání s vdovou Eliškou Kaplicky. „Údajně chce paní Jiřičná nad tímto projektem držet ochrannou ruku, ale dodělat by to měli ti chlapci z Future Systems, kteří na tom dosud pracovali,“ předpokládá Kazil. Jiřičná coby garant je podle něho ideální, protože její práce a věhlas dávají záruku vysoké úrovně a navíc dobře zná tvůrčí styl Kaplického i jeho filosofii.

Jihočeská společnost přátel hudby, která v Českých Budějovicích uspořádala 19 ročníků Hudebních slavností Emy Destinnové, chce vytvořit Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka se dvěma koncertními sály pro 1 000 a 400 posluchačů, které ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla. Vejít by se měl dovnitř i stočlenný symfonický orchestr s velkým sborem, počítá se také s tanečním parketem. Nejbližší podobná koncertní síň s kvalitní akustikou, která tyto nároky splňuje, je v Berlíně.

Koncertní síň v Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24