Svět slova je třeba restaurovat

Fulnek - Lidé nečtou, mládež obzvláště, vztah k literatuře je proto u lidí třeba podpořit a proti tomuto negativnímu trendu zabojovat, řekli si ve Fulneku. Občanské sdružení Comenius Fulnek a Muzeum Novojičínska vymyslely mezinárodní projekt Svět slova, jehož druhý ročník je spojen mimo jiné s výstavou, na niž se zájemci seznámí s náročností restaurování knih a důležitostí jejich uchování pro budoucí generace.

Expozice v kostele svatého Josefa ve Fulneku vznikla ve spolupráci se Zemským archivem v Opavě. Návštěvníky provází náročným procesem restaurování starých knih, pergamenů, knižních vazeb nebo i pečetí.

Vlhké tisky a rukopisy restaurátoři vysuší, ty přesušené naopak navlhčí a díry v listech zalijí tzv. papírovinou, směsí rozmixovaného papíru, vody, klížidla a dezinfekce. „Délka restaurování knih je závislá na jejich poškození, může jít o pár dní, měsíců, ale i let,“ přibližuje práci restaurátorů kurátorka výstavy Věra Lošáková.

Video Reportáž Kristiny Staškivové
video

Reportáž Kristiny Staškivové

Mezi největší nepřátele starých tisků a rukopisů patří kromě samotného stáří a vlhkosti také červotoč. „Kniha se nedá celá rozebrat. List po listu musí restaurátor vzít a každou díru samostatně dolít. Je to tedy mravenčí práce a vidět ji můžete i na výstavě,“ dodala Lošáková.

Výstava mapující restaurování knih měla původně trvat do poloviny příštího měsíce. Organizátoři se ale rozhodli prodloužit ji až do konce června.

0Celá výstava se koná v souvislosti se slavnostním vyhodnocením literárně-výtvarné soutěže pro děti s názvem Svět slova, která má obnovit vztah mladé generace k literatuře. „Hlavní myšlenka Světa slova je postavena na události, která se ve Fulneku opravdu stala. Jeden z kapucínských mnichů demonstrativně na náměstí spálil zbytky knihovny J. A. Komenského,“ doplnila kurátorka výstavy. Letos se do projektu zapojili studenti ze Slovenska, Maďarska nebo nepálského Káthmándú.

Ilustrace Zdenky Krejčové
Ilustrace Zdenky Krejčové