Recenze: Horror Vacui

Další ve smršti zajímavých, odborníky díkybohu doceňovaných výstav, jak je v rychlém tempu za sebou vrhá do podezřelého ticha a poloprázdna pražského výstavního jara Galerie Jaroslava Fragnera, je putovní výstava NAi - Nizozemského  institutu architektury. Ta představuje pohled osmnácti současných předních holandských architektonických kanceláří na problematiku zahušťování měst a zástavby starších urbánních celků. Ďábelské mlaskání holandské přebohaté společnosti je bohužel pro naše ouška poněkud hlučné, protože proces zahušťování městské výstavby, který výstava dokumentuje, je podmíněn opravdovým bohatstvím. 

Kvalitní (v našich očích až experimentální) stavby pocházejí z měst Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Eschede, Groningen, Lelystad, Maastricht, Rotterdam, Tilburg, Utrecht a Zaanstad. V první řadě jsou to stavby a projekty zejména obytných budov, zejména nájemních domů a komplikovaných kondominií, které jsou budovány, aby to kat spral, hlavně na březích moře či pověstných holandských kanálů (zkrátka v nepoužívaných vymřelých přístavech či docích). V neposlední řadě se jedná také o společenské a kancelářské objekty až po universitní kampusy - a to jak na periferiích, tak i v původních centrech městských aglomerací. Holandští tvůrci a developeři tak ukazují nádherné a vzrušující možnosti, jak opětovně využívat proluk, volných prostor nebo použitých továrních komplexů a nově organizovat starší zastavené celky.

Jak sami tvůrci výstavy připomínají, v Holandsku stále roste počet čtverečních metrů obytné i prodejní plochy na osobu, což řada z nich podkládá za neodpustitelné. Ale proč nepřijmout světlé stránky tohoto procesu? Vznikají opravdová města, hustě obydlená, úzké ulice, svoji roli hrají hrany nábřeží, milovány jsou mrakodrapy, výškové stavby rostou i ve městech na rovině našich okresních sídel. Je to opravdu jen kouzlo předkrizového finančního čachrování nebo proces, který předznamenává u nás nepoužitelné procesy? Ať je to jak je, estetika imploze je vzrušující a možná, že mnozí mladí tvůrci a mladí developeři už teď Holandsku závidí. A pozor - navíc se jedná o kvalitní a pozoruhodné stavby, technologicky a materiálově na výši, kterou si nemůžeme (a ani nechceme) dovolit.

Jděte se zasnít - uvidíte města. Města!!! Urbanofilové mají pré - však se také před fotografiemi a nákresy pěkně mačkají. A to si ještě domů odnášejí jednoduchou ilustrovanou skládačku a jedno z posledních čísel architektonického časopisu Architektura 10. Dobré městotvorné hody potrvají v Galerii Jaroslava Fragnera do 20. června.

Zastoupené architektonické kanceláře: 

S333 architects,KCAP; OD 205 architectuur bv; De Architecten Cie; Wiel Arets Architects; Rijnboutt Van der Vossen Rijnboutt; JHK; Claus en Kaan Architecten; Benthem Crouwel; Jeroen van Schooten of Meyer & van Schooten; UN Studio; Herman Hertzberger Architects; Jo Coenen; Vera Yanovchinsky; NL Architects; MVRDV; Soeters van Eldonk; OMA; West 8.