Předskokani prázdninových festivalů

Praha - Největší letní hudební festivaly odstartují až začátkem prázdnin, druhý červnový víkend se ale koná - i přes spíše podzimní počasí - několik letních festivalových předskokanů. První open-air roku Planet Festival odstartoval už v pátek v Táboře. Známá jména nejen české hudby se o víkendu sejdou ale i v jiných částech republiky. Metalovým čtvrtkem zahájil letošní ročník JamRock v Žamberku. Jednodenními festivaly jsou pak sobotní Okoř se šťávou a žánrově rozmanitý SOS-fest u Mělníka.

Táborský Planet festival (5. a 6. 6.) slibuje rockový nářez říznutý poctivým punkem, taneční a elektrohudbou, a to vše v prvotřídní kvalitě mimo hlavní proud české a světové popmusic. Vystoupí - nebo vystoupily - na něm aktuální hvězdy především z britských ostrovů - Klaxons, Orbital, White Lies, Transglobal Underground, také švédští Peter Bjorn & John nebo The Boxer Rebellion. Z českých kapel pak například Tata Bojs, Sunshine, Skyline, UDG, Vypsaná fixa, The Prostitutes nebo Sunflower Caravan. Po dlouhé pauze vystoupí poprvé Gaia Mesiah se svým novým zpěvákem Viktorem Dykem. Planet Festival se letos vedle hudby zaměřuje i na migrační tematiku ve spolupráci se Sdružením pro integraci a migraci / Poradnu pro uprchlíky.

Přes padesát kapel předvádí svoje umění na letošním ročníku JamRocku v Žamberku (4.-6. 6). Během tří dnů se na pódiu vystřídají hvězdy tuzemské scény. Vůbec poprvé v sestavě s novým stálým bubeníkem mohli v pátek večer vidět návštěvníci festivalu skupinu Chinaski. V sobotu se mohou těšit na Michala Hrůzu, Marka Ztraceného, MIG 21, Support Lesbiens nebo Kryštof. Lahůdku v podobě speciální festivalové projekce si připravili Mothers Angels. Ze zahraničních kapel stojí za zmínku jistě chilští Santobarrio, kteří si během turné po festivalech v Německu odskočili právě do Žamberka.

Video Začíná sezona letních festivalů
video

Začíná sezona letních festivalů

Známí čeští interpreti se sjedou také v sobotu na open-air festivalu Okoř se šťávou (6. 6.). Na hlavní scéně vystoupí Monkey Business nebo slovenští No Name. Dále Lou Fanánek Hagen & Synové výčepu, v rytmu ska pak Sto zvířat. Mezi další účinkující festivalu patří Vladimír Mišík se skupinou ETC a kytarový mág Michal Pavlíček. Tradičně na Okoři vystoupí rockově keltská formace České srdce, oslavující 20 let existence, Kamil Střihavka s novou skupinou Leaders, pro milovníky skupiny Oceán a Shalom zahraje jejich písně v kytarovějších verzích Petr Muk. Festival odstartuje v poledne koncertem skupiny Laura a její tygři.

Žánrovou rozmanitost nabízí osmý ročník SOS-festu u Mělníka. Během minulých ročníků zde vystoupilo na 50 kapel a vystřídalo se mnoho hudebních žánrů od klasického bigbeatu a punku přes funky až k art-rocku. Akce ale nezůstala jen přehlídkou hudebních těles - objevili se zde různí umělci z oblasti amatérského filmu, počítačové animace a poezie. Novinkou letošního ročníku je soutěž školních kapel, která proběhne v odpoledním bloku. Na ni pak naváže koncert už protřelých hudebníků, například Xaviera Baumaxy nebo Los Chumperos. Výtěžek ze vstupenek bude, stejně jako v minulých ročnících, věnován na charitativní účely.

Planet Festival
Planet Festival
Více fotek
  • Planet Festival zdroj: www.planetfestival.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/909/90870.jpg
  • JamRock zdroj: www.jamrock.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/909/90863.jpg
  • Okoř se šťávou zdroj: www.okorsestavou.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/909/90871.jpg
  • SOS-fest zdroj: www.sosfest.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/909/90873.jpg