Fraška o revoluci v Divadle na Vinohradech

Praha - V dnešní Státní opeře, tehdy v Neues Deutsches Theater, měla 28. září 1912 premiéru hra Narrentanz židovského dramatika Lea Birinského. O tři dny později se bláznivý příběh gubernátora Ivana Chabaroviče, jeho ženy, jejího milence a hrstky anarchistů začal odvíjet i v pražském Národním divadle pod názvem Mumraj. Pod stejným názvem hru uvedlo poprvé ve středu i Divadlo na Vinohradech.

Tématem Mumraje je revoluce. „Že jde o revoluci a že je ta hra z Ruska, je nejméně podstatné. Podstatné je, že jsou v ní úžasné situace, komické a groteskní,“ uvedl režisér hry Ivan Rajmont. Pro svou hru zvolil Birinski formu frašky.

Gubernátor vydělává na penězích, poskytovaných gubernii vládou na potírání revoluce. Problém je v tom, že v gubernii se žádná revoluce nekoná. Anarchisti si ji totiž vybrali jako oázu klidu a se sebezapřením dbají o dodržení této zásady.

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Do této prekérní situace se připlete ještě paní gubernátorová zamilovaná do vůdce anarchistů, Žid vydržující na studiích křesťana, zkorumpovaní úředníci a domnělí i praví revizoři z Petrohradu.

Birinski vrší bláznivé situace a postavám připisuje sarkastické bonmoty. „Humor je založený na kontrastu, na paradoxu, kdy postavy jinak konají a jinak přemýšlejí,“ popisuje Martin Zahálka, představitel gubernátora Chabaroviče.

Satiru na ruské poměry se Leo Birinski rozhodl napsat s odstupem několika let od revolučního roku 1905, který v Rusku prožil. Řadu let pak žil a psal ve Vídni, později v Berlíně a odtud odjel s nikaragujským pasem do USA, kde žil až do své smrti.

Mumraj (Leo Birinski) - nejbližší představení: 8. 6.; režie: Ivan Rajmont; hrají: Martina Zahálka (gubernátor Ivan Chabarovič), Zlata Adamovská (gubernátorova žena Jelizaveta) aj.

Zlata Adamovská ve hře Mumraj
Zlata Adamovská ve hře Mumraj
Více fotek
  • Zlata Adamovská ve hře Mumraj zdroj: www.dnv-praha.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/909/90883.jpg
  • Ze hry Mumraj zdroj: www.dnv-praha.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/909/90885.jpg